banner15

Ferhat Sarıkaya hakkında suç duyurusu

Cumhuriyet savcısı Sarıkaya hakkında, 11 yıl önce Yüzüncü Yıl Üniversitesinde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla ilgili yürüttüğü soruşturmada tutuklanan ve cezaevinde intihar eden genç ile ilgili suç duyurusunda bulundu.

Ferhat Sarıkaya hakkında suç duyurusu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin ifade veren cumhuriyet savcısı Sarıkaya'nın 11 yıl önce Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla yürüttüğü soruşturma kapsamında tutuklanan ve cezaevinde intihar eden üniversitenin genel sekreteri Enver Arpalı'nın kardeşi, Sarıkaya hakkında suç duyurusunda bulundu.

Dursun Arpalı'nın avukatı İsmail Sami Çakmak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna (HSYK) ayrı ayrı başvurdu.

Başvuru dilekçesinde, savcı Sarıkaya'nın bazı basın yayın organlarında yer alan ifadeleriyle, Enver Arpalı'ya yönelik suçlamaların herbirinin gerçek dışı, yani iftira olduğunun ortaya çıktığı belirtildi.

FETÖ SORUŞTURMASI KAPSAMINA ALINMASI İSTENDİ

Meslekten ihraç edilen Sarıkaya'nın mesleğe geri döndürülmesi aşamasında, dönemin HSYK üyeleri, Ali Suat Ertosun, Zeynep Kavlak ve Ziya Özcan'ın karşı oy gerekçelerine de ver verilen dilekçede, mesleğe kabul kararı veren dönemin diğer HSYK üyelerinin bazılarının ise bugün FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandığı hatırlatıldı.

Dilekçede, bu nedenlerle savcı Ferhat Sarıkaya ve soruşturmada ortaya çıkacak diğer şüpheliler hakkında atılı suçlardan işlem yapılması, bu kişilerin FETÖ soruşturmasına dahil edilmesi istendi.

HSYK'YA SUNULAN DİLEKÇE

Avukat İsmail Sami Çakmak, HSYK'ya sunduğu dilekçede de Sarıkaya'nın basına yansıyan ifadelerinin, disiplin soruşturması için somut dayanak niteliğinde olduğunu savundu.

Dilekçede, Sarıkaya hakkında, "FETÖ üyeliği, Anayasa'yı ihlal, intihara neden olmak gibi suçlardan açığa alma hükümlerinin ve mesleği tarafsızlıkla yürütmesi söz konusu olmadığından meslekten çıkarma cezasının uygulanması" istendi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2016, 16:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35