banner39

Fetih Mescidi ibadete hazır | FOTO

Rumeli Hisarı'ndaki Boğazkesen Fetih Mescidi'nin inşaatı tamamlandı. Mescid ibadete hazır hale getirildi

Güncel 25.07.2015, 16:01 25.07.2015, 16:08
Fetih Mescidi ibadete hazır | FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rumeli Hisarı'nda sadece minaresi kalan Boğazkesen Fetih Mescidi'nin inşaatı tamamlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarihi caminin tekrar ibadete açılacağını müjdelemesi üzerine bazı çevreler tepki göstermişti.

Açık hava tiyatrosu olarak kullanılan Rumeli Hisarı'ndaki Boğazkesen Fetih Mescidi'nin inşaatı tamamlanarak ibadete hazır hale getirildi.

Yaklaşık 1.5 milyon liraya mal olan mescidin ağustos ayı içinde açılacağı belirtiliyor.

ENGELLENMEK İSTENMİŞTİ

2014 Haziran ayında başlayan inşaat mimarlar arasında tartışmalara yol açmıştı. Sadri Alışık Ödül Töreni'nde 'yılın en iyi kadın sanatçısı' ödülünü vermek üzere sahneye davet edilen bir tiyatro oyuncusu, "Rumeli Hisarı sahnesine mescit yapmak isteyenlere izin vermeyelim" diyerek çağrı yapmıştı.

CAMİSİZ HİSAR OLMAZ
 
Prof. Dr. İlber Ortaylı (Tarihçi): “Camisiz hisar olmaz. Yedikule’nin ortasında da cami var. Buranın orijinal halini röleveyi üstlenen bulacak ve yapacaktır. Bulmanın çok zor olduğunu sanmıyorum. Benim neslim bu camiyi hatırlıyor.”
 
Sema Kancan Göncüoğlu (Kültür Tarihi Araştırmaları Merkezi üyesi): “Ses ve sahne ışıkları hisarı mahvediyordu. Hisar’daki bu işkence bitti. Yeniden ihya edilen mescidin sembolik bir anlamı var. Burada fetih ruhu yaşayacak.”
 
Kadir Topbaş (İBB Başkanı): “Cami değil, kilise de olsaydı restore ederdim. Bu mescit Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılan ilk cami ve İstanbul’un binlerce kültürel zenginliğinden biri. Kültürel değerlerimizi bir bir ortaya çıkartıp gelecek kuşaklara taşımaya çalışıyoruz. Mescidin az ötesinde daha geniş bir alanda yeni bir sahne yapılarak sanatsal çalışmalar yapılabilir.”

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?