banner39

banner35

FETÖ'nün savcısı canlı bombayı bıraktırıp, polisleri attırmış

Paralel Devlet Yapılanması FETÖ kapsamında başlatılan soruşturmada İstanbul Anadalolu yakasındaki bir savcının PKK'lı canlı bombayı serbest bıraktırırken, karşı çıkan polisleri de komployla meslekten attırdığı ortaya çıktı

Güncel 11.08.2016, 16:00 11.08.2016, 16:19
FETÖ'nün savcısı canlı bombayı bıraktırıp, polisleri attırmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Darbe girişimi sonrası tutuklanan Savcı Nazir Kuş’un, PKK'nın canlı bombası Bülent Öztürk’ü serbest bırakıp, olayı araştıran polisleri de komployla meslekten attırdığı anlaşıldı.

Darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcısı Nazir Kuş'un, daha önce PKK'lı canlı bombayı serbest bıraktığı ortaya çıktı. Kuş, 2008'de Şırnak'ta görevliydi. PKK'nın canlı bombası Bülent Öztürk, Habur Sınır Kapısı'nda şüpheli olarak gözaltına alındı. Ancak Kuş, şüphelinin gerçek kimliğinin belirlenmesini beklemeden canlı bombayı serbest bıraktı. PKK'nın özel birlikler kadrosu içinde yer alan Öztürk, bir süre sonra Mecidiyeköy'de 2 kilo 75 gram A4 patlayıcıyla yakalandı.

OLAYIN ÜSTÜNÜ KAPATTI

Sabah'ın derlediği haberde hakkında soruşturma açılan Nazir Kuş, gözaltı işlemini gerçekleştiren karakol polislerinden belgeleri imha etmelerini istedi. Polisler ise Kuş'a karşı gelerek bu isteği reddetti. Bunun üzerine Kuş, polislere "Rüşvet almak, silahlı suç örgütü kurmak, görevi kötüye kullanmak" suçlarından dava açtı. 9 ay cezaevinde kalan 8 polis, yargılama sonunda meslekten ihraç edildi. Olayın üstünü kapatan Kuş ise önce Karabük Cumhuriyet Savcısı sonra da HSYK'nın 2016 kararnamesiyle İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcısı olarak atandı. Kuş, son olarak da FETÖ/PDY darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçlarından tutuklandı.

TUTUKLANAN POLİSLER: BİZİ TERÖRİSTLERLE AYNI KOĞUŞA KOYDULAR

Mehmet Tangüzel (33): Habur Emniyet Amirliği'nde görevli polis Ahmet Y., polislerden her ay düzenli para topluyor, Silopi ve Habur PTT'sinden gönderiyordu. Bizi gizlice görüntülemiş. Operasyonu yürüten Silopi KOM Büro Amiri Halis Ç. ve savcı Nazir Kuş'tu. Kuş tutuklandı, Halis Ç. yurtdışına kaçmış, Ahmet Y. ise hâlâ görevde.

M.O. (41): Bülent Öztürk'ü gözaltına aldık. "Canlı bomba olabilir" dedik. Fakat Savcı Nazir Kuş serbest bıraktı. İstihbarata haber verdik. Mecidiyeköy'de saldırı yapamadan yakalandı. Fakat kendimizi pasaport polisi olarak bulduk. Hakkımızda dava açıldı. Mesleğimizden olduk.

Serdar Ürkmez (41): Evli ve 3 çocuk babasıyım. Bize o dönemde sürekli FETÖ'ye destek olmamız için baskı yapılıyordu. Cezaevinde teröristlerle aynı koğuşta yattık. En çok bu zoruma gitti. Haksız suçlamalarla çok sevdiğim mesleğimden edildim. Şimdi ise çiftçilik yapıyorum.

BİR BAŞKA FETÖ MAĞDURU POLİS: ÇETE'DEN HAPSE ATTIRDILAR

FETÖ emniyet yapılanması içinde kendi çıkarları uğruna binlerce insanın hayatını alt üst etti. Bu mağdurlardan biri de Murat Başdemir. Hakkında kesinleşmiş bir dava olmayan ama çete lideri olmaktan dört ay cezaevinde yatan ve sonrasında da meslekten ihraç edilen Başdemir, 15 Temmuz gecesi ise halkla beraber bu darbe girişimine karşı koydu

 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?