banner15

Filipinler pasaportu taşıyan 177 Endonezyalıya gözaltı

Filipinler pasaportu taşıyan 177 Endonezyalı, hac vazifesini yerine getirmek için Suudi Arabistan'a gitmek üzereyken polis tarafından alıkonuldu.

Filipinler pasaportu taşıyan 177 Endonezyalıya gözaltı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filipinler pasaportu taşıyan 177 Endonezyalı, hac vazifesini yerine getirmek için Suudi Arabistan'a gitmek üzereyken polis tarafından alıkonuldu.

Göç Komisyonu yetkilisi Jaime Morente, Filipinler pasaportu ile Suudi Arabistan'ın Medine şehrine gitmek üzere yola çıkan 177 Endonezya vatandaşının gözaltına alındığını belirtti.

Endonezyalı hacı adaylarına eşlik eden 5 Filipinler vatandaşının da gözaltına alındığını söyleyen Morente, Endonezyalıların taşıdığı pasaportların, beraberindeki Filipinli grup tarafından kaçak yollarla temin edilmiş olabileceğini ifade etti.

Morente, kafiledeki yolcuların herhangi bir Filipinler dili veya diyalekti konuşamamaları üzerine yapılan kimlik kontrolünde Endonezyalı olduklarının ortaya çıktığını bildirdi.

Gözaltına alınan hacı adaylarının farklı zamanlarda turist olarak ülkeye geldiğini söyleyen Morente, Endonezyalıların kendilerini Filipinli olarak tanıttıkları için göç cezasına çarptırılacakları bilgisini verdi.

Endonezyalılar, Taguig City banliyösündeki polis merkezinde gözaltında tutuluyor.

Polis, hacı adaylarının sınır dışı edilmeden önce kimliklerinin kayda geçirilmesi için Endonezya Büyükelçiliği ile birlikte çalıştıklarını belirtti. Filipinler pasaportlarında yapılan sahtekarlığı araştırmak için de Dışişleri Bakanlığı ve diğer kolluk kuvvetleriyle işbirliğine gidileceği kaydedildi.

Suudi hükümetinin Filipinli hacılar için tahsis ettiği kotadan yararlanmak isteyen Endonezyalıların, her pasaport için 6 bin ila 10 bin dolar ödediği ileri sürüldü.

Suudi Arabistan hac başvurularındaki yoğunluk nedeniyle güvenliği sağlamak amacıyla her ülke için kota belirliyor ancak dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusa sahip ülkesi Endonezya'daki talep, belirlenen kotayı fazlasıyla aşıyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2016, 19:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35