banner39

Filistin bildirisine imza atmaktan çekinen 14 üniversite

189 rektörün imzaladığı Filistin bildirisine Koç, Sabancı, Okan, Arel, Bilkent ve TED'in de aralarında bulunduğu 14 üniversite imza atmadı.

Güncel 21.05.2021, 10:23
Filistin bildirisine imza atmaktan çekinen 14 üniversite

İşgalci İsrail'in Filistin'de uyguladığı devlet terörüne dikkat çekmek amacıyla kaleme alınan "Filistin için adalet ve insan hakları" başlıklı bildiriyi 189 üniversite rektörü imzaladı. Ancak bildiriye Koç, Sabancı, Okan ve TED'in de aralarında bulunduğu 14 üniversite imza koymadı.

Türkiye'deki 189 üniversite rektörünün imzasının bulunduğu bildiri, OSTİM Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde duyuruldu.

İlan edilen metinde İsrail'in, Gazze şeridinde silahsız ve savunmasız sivillere yönelik saldırıları, yaşam hakkını ortadan kaldıran şiddet, baskı ve saldırılarına bir yenisini daha eklediği, bebek, çocuk, kadın ve yaşlılar dahil, çok sayıda masum sivili öldürdüğü, yaraladığı ve evsiz bıraktığı vurgulandı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar dahil Türkiye genelindeki 189 üniversitenin rektörü söz konusu bildiriyi imzaladı.

Ancak bildirinin gönderilmesine ve imza kampanyasına katılım çağrısı yapılmasına rağmen 14 üniversite yönetimi imza vermedi. İsrail'e karşı Filistin'e destek bildirisini Acıbadem Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Beykoz Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Arel Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, TED Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi imzalamadı.

Yeni Şafak

Yorumlar (3)
Sedat Yılgör 1 yıl önce
Ülkemizin aleyhine olan bildiri olsaydı, şüphesiz ilk bu ünv. imza atarlardı.
Abdullah birisi 1 yıl önce
Sahibinin sesi olunca ortak insanlık değerlerinin önemi kalmıyor. Menfaatleri üç kuruş için insanlığını satmak böyle bir şey olsa gerek yazıklar olsun
Kemal 1 yıl önce
Besleyin kargayı, oysun gözünüzü.
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?