banner15

'Filistin'e Umut Ol' kampanyası tanıtıldı

İsrai'in vahşi saldırıları karşısında büyük sıkıntılar yaşayan "Filistin'e Umut Ol" yardım kampanyası kapsamında, AFAD ve Türk Kızılayı bu süreçte SMS kampanyası üzerinden yardım toplayacak. 'Filistin' yazılıp 1866 ve 2868'e gönderilecek SMS'ler, bölgeye yardım olarak gönderilecek.

'Filistin'e Umut Ol' kampanyası tanıtıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İşgalci İsrail'in saldırıları sonucunda zor günler geçiren Filistinliler için 'Filistin'e Umut Ol' kampanyası düzenleniyor. Tanıtımda konuşan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, ilk andan itibaren yardım için harekete geçtiklerini dile getirdi. Akdağ, "Yaralı Filistinlilerin Türkiye'de tedavisi için hazırlıklarımızı yaptık ve bölgeye uçak göndermek istedik. İsrail ve Mısır henüz iniş izni vermiş değil. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor." açıklamalarında bulundu.

Resep Akdağ, Filistin'deki son krizde Türk Kızılayı'nın bir milyon lira tutarında ilaç ve sarf malzemelerini hastanelere teslim ettiğini, ayrıca 3 konteyner ilacın da hazır beklediğini bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü ile AFAD'ın da bir proje geliştirdiğini aktaran Akdağ, "1 milyon 200 bin dolar tutarında ilaç ve tıbbi sarf malzemesi ya da diğer tıbbi ekipmanla ilgili desteği de biz AFAD olarak temin edeceğiz ve Dünya Sağlık Örgütü içeriye (Gazze'ye) sokacak." ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre 86'sı kadın ve 224'ü çocuk olmak üzere hastanelerde bin 757 yaralının olduğunu belirten Akdağ, "Bunların 127'sinin halen hayati tehlikesi var. Yaralıların içinde 19 sağlık çalışanı var. 7 ambulans bu saldırılarda zarar görmüş durumda. Gazze'de günde 16 ila 20 saat arasında elektrik kesintisi yaşanıyor. Bu Birleşmiş Milletler'in verisi. Refah Sınır Kapısı, 2018 yılının başından itibaren sadece 21 gün açık kalmış, durum bu. Dolayısıyla şu anda hem bu yardım kampanyasına SMS yoluyla hem bankalarda açılmış hesaplar yoluyla bütün Türk halkını, milletimizin, 81 milyonunun desteğini bekliyoruz. AFAD'ın SMS numarası 1866, Türk Kızılayı'nın SMS numarası 2868, her ikisinde de Filistin yazılarak yapılıyor."

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2018, 15:28
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48