Filistinlilere 'terörist' diyen kanal protesto edildi

Samanyolu TV'nin Filistin'deki direniş gruplarını "terörist" olarak nitelendirmesi protesto edildi

Filistinlilere 'terörist' diyen kanal protesto edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gazze'deki Filistinli gruplar, Samanyolu TV'nin (STV) Filistin'deki direniş gruplarını "terörist" olarak nitelendirmesine tepki gösterdi.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Samanyolu TV'nin Filistin'deki direniş gruplarını "terörist" olarak nitelendirmesini kınayarak, "Bu garip bir nitelendirme ve Türkiye'nin hükümet ve halk olarak Filistin davasına, direnişine verdiği asil destek ile çelişen bir tutum" dedi.

Ebu Zuhri, "Hamas hareketi, bu nitelemeden dolayı üzgün. Biz kendimizi savunuyoruz. Asıl terörist, toprağımızı işgal eden, çocuklarımızı öldürenlerdir. Biz, toprakları işgal edilen bir halkız ve kendimizi savunma hakkımız var. Gazze'de direniş gruplarını terörist olarak nitelendirmek doğru değil" diye konuştu.

Sözcü Zuhri, Samanyolu TV'den kullanılan ifadeyi tekrar değerlendirmesini ve Türkiye'nin Filistin'e destek veren tutumundan dışarı çıkmamasını talep etti.

Öte yandan İslami Cihad Hareketi yetkililerinden Ahmed el-Müdellel, Gazze'deki direniş gruplarının herhangi bir medya organı veya grup tarafından "terörist" olarak itham edilmesinin "mantık dışı ve gerçekle bağdaşmayan" ifadeler şeklinde değerlendirdi.

Müdellel, direniş gruplarının halkı ve kutsal değerlerini müdafaa ettiğini vurgulayarak "Bu tür olaylar, direnişin yanında yer alan, özgürlüğü için mücadele eden ve Filistin halkına destekleyen Türkiye'nin tutumunu yansıtmamaktadır" diye konuştu.

Gazze'deki Beytu'l-Hikme Siyasi Araştırmalar Merkezi Başkanı Ahmed Yusuf  ise, STV'nin Filistinli direniş gruplarını terörist olarak nitelendirmesinin Türkiye -Filistin ilişkilerinin normal seyrini yansıtmadığını kaydederek, "Türkiye, halkı ve resmi makamlarıyla, Filistinlilerin toprakları ile kutsal değerlerine yönelik işgal karşısındaki mücadelesinde daimaFilistin halkının yanında yer almıştır" şeklinde konuştu.   

Bazı kesimler tarafından yapılan bu tür ithamların Filistin davasına her daim destek olan Türkiye'nin görüşlerini yansıtmadığının altını çizen Dr. Yusuf, "Hiçbir Filistinli, bir Türk vatandaşının Filistin halkına sempati duymadığını hayal dahi etmez. Bu kesimler, Filistin'e destek veren Türkiye'nin vizyonuna karşıdırlar. Onlar, İsrail'in Özgürlük Filosu'nda akıttığı Türk kanlarını unutmamalılar. O kanlar henüz kurumadı" ifadelerini kullandı.

Samanyolu Haber, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırılarını, "İsrail Hava Kuvvetleri, terör örgütlerine ait 7 hedefi vurdu" sözleriyle vermiş, bu ifadeler, sosyal medya başta olmak üzere birçok kesimden tepki toplamıştı.

FİLİSTİN PLATFORMUNDAN TEPKİ

Filistin Platformu, "İsrail Hava Kuvvetleri, Gazze'de teröristlere ait 7 hedefi vurdu" haberi üzerine Samanyolu Haber binası önüne üzerinde "Biz terörist değiliz" yazılı siyah çelenk bıraktı.

Filistin Platformu üyesi bir grup, Çamlıca'daki Samanyolu Haber binasının önüne tekbir getirerek geldi.

Ellerinde Türkiye ve Filistin bayrakları taşıyan grup, üzerinde Kur'an-ı Kerim'den bazı ayetler ve İsrail'in Gazze'ye bombardımana ilişkin resimler ile "Biz terörist değiliz, asıl terörist toprağmızı işgal eden İsrail'dir" yazılı dövizler açtı.

Katılımcılar, "Gazze'ye selam direnişe devam", "Kahrolsun İsrail", "Kahrolsun işbirlikçi hainler", "İşbirlikçi STV hesap verecek", "Recep Tayyip Erdoğan" ve "Vur vur inlesin Pensilvanya dinlesin" şeklinde slogan attı.

Ahmet Çevik'in Kur'an-ı Kerim okumasıyla başlayan protestoda, platform adına basın açıklamasını yapan Ahmet Güneş, Filistin'in 60 yılı aşkın süredir İsrail'in işgali altında olduğunu söyledi.

İsrail'in, Filistin topraklarını işgal ettiği günden bugüne binlerce Filistinli'yi tutuklayarak işkence ettiğini, binlercesini öldürdüğünü, sürgün ettiğini anlatan Güneş, son yıllarda ise başta Gazze Şeridi olmak üzere Filistin halkının, dünyanın gözleri önünde acımasız bir ambargoya maruz bırakıldığını belirtti.

"HABERİ KINIYORUZ"

Ahmet Güneş, açıklamasında şunları kaydetti: "Hizmet cemaatine bağlı Zaman gazetesinin yazarı Kerim Balcı, Filistin'deki özgürlük mücadelesini aşağılayarak, Filistin mücadelesini terörist eylem olarak göstermiştir. Son dönemde hizmet cemaatinin anlaşılmaz bir şekilde İsrail'in basın sözcüsü gibi hareket etmesi, biz Filistinlileri derinden yaralamaktadır. Dün akşam Samanyolu Televizyonu skandal bir habere imza attı. 'İsrail Hava Kuvvetleri, Gazze'de teröristlere ait 7 hedefi bombaladı' diye haber yaptı. 'Teröristlere ait 7 hedef' haberini kınıyoruz. Gazze'de işgal devleti İsrail'e karşı direnen Müslümanlar terörist değil, özgürlük mücadelesi veren direnişçilerdir. Buradan tüm dünyaya duyuruyoruz. İsrail'in Filistin'de işgali sürdüğü sürece, cezaevindeki kardeşlerimiz özgürlüğüne kavuşmadıkça, terörist İsrail'in işgali sonlandırılıncaya kadar, Filistinlilerin haklı mücadelesi devam edecektir. İsrail'e şirin gözükmek için yapılan bu tür İsrail yanlısı haberleri kınıyoruz ve bundan sonra da bu tür haberleri yapanlara karşı duracağımızı ve haklarımızı savunacağımızı buradan tüm dünyaya bildiriyoruz. Hizmet cemaati, bu konuda durduğu yeri bildirmelidir; işgalci İsrail Devleti yanında mı yoksa özgürlük mücadelesi veren Filistinlilerin yanında mı? Bilinmelidir ki biz, ABD, İsrail, İngiltere gibi güçlü gözüken devletlerden değil, sadece ve sadece Allah'tan korkarız ve yardımı da sadece ondan bekleriz."

"BİZ TERÖRİST DEĞİLİZ"

Basın açıklamasının ardından, üzerinde "Biz terörist değiliz" yazılı silah çelenk, Samanyolu Haber kanalı binasının girişine bırakıldı.  

Grup, burada bir süre daha beklemede kalarak, slogan atmaya devam etti.

Bu arada, bir grup, ellerindeki dövizleri ve Filistin bayraklarını, binanın demir parmaklılarına astı.

Bir katılımcı da demir parmaklıkları aşarak, bahçeye girdi. STV logolu flamayı indirerek yerine Filistin bayrağı çekmek isteyen katılımcı, direkten kayınca amacını gerçekleştiremedi.

Bu kişinin bina görevlilerince dışarı çıkarılmak istenmesi üzerine, bir süre sözlü satışma yaşandı.

Grup daha sonra bina önünden ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2014, 16:58
banner53
YORUM EKLE

banner39