banner39

Fındığı çocuk işçiye toplatana ceza verilecek

Vali İrfan Balkanlıoğlu, "Fındık toplama işinde 16 yaşından küçük çocukların çalışması suç teşkil etmektedir" dedi

Güncel 27.07.2016, 16:46 27.07.2016, 16:46
Fındığı çocuk işçiye toplatana ceza verilecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, 16 yaşından küçük çocukların fındık toplama işinde çalıştırılmamasına ilişkin genelge yayımladı. 

Vali Balkanlıoğlu, kaymakamlıklar ve ilgili kurumlara gönderdiği genelgede, fındık toplama işinde çalışmak üzere Doğu ve Güneydoğu illerinden binlerce işçinin aileleriyle kente geldiğini anımsatarak fındık toplama işinde 16 yaşından küçük çocuk çalıştıranlara idari para cezası uygulanacağını belirtti. 

Fındık toplamak için gelen işçi ailelerin kendilerine yapılan uyarılara rağmen 16 yaşından küçük çocukları çalıştırdıklarına işaret eden Balkanlıoğlu, "Bu durum, gelişme döneminde olan çocukların kötü koşullara sürüklenmesi gibi istenmeyen bir durum oluşturacağından ülkemizin dünyadaki itibarını zedeleyebilmekte ve fındığımızın Avrupa pazarında boykota uğramasına neden olabilmektedir." ifadesini kullandı.

Çocukların çalıştırılmasının uluslararası sözleşme ve meri mevzuatta suç sayıldığına dikkati çeken Balkanlıoğlu, şöyle devam etti:

"Çocuk Hakları Sözleşmesi, TBMM'de kabulüyle iç hukukumuzun bir parçası haline gelmiştir. Çocukların ekonomik sömürüye, her türlü tehlikeli işler ile eğitimine, sağlığına zihinsel, ruhsal ve ahlaki gelişimine zararlı olacak şekilde çalıştırılmayacağını taahhüt etmiş bulunmaktayız. Ayrıca anayasamızın 50. maddesinde 'Kimse yaşına, cinsiyetine ve gücüne uymayan işlerde çalıştırılamaz. Küçükler ve kadınlar ile bedeni ve ruhi yetersizliği olanlar çalışma şartları bakımından özel olarak korunurlar.' ibaresi yer almaktadır. Tüm bunlar dikkate alındığında fındık toplama işinde 16 yaşından küçük çocukların çalışması suç teşkil etmektedir."  

Balkanlıoğlu, fındık tarımında çalışan mevsimlik tarım işçilerinin kimliklerini ispatlayacak belgeleri beraberinde bulundurması gerektiğine de işaret ederek 16 yaşından küçük çocuk çalıştıran, çalıştırdıkları işçilerin kimlik bilgilerini muhtarlıklar aracılığıyla en yakın güvenlik birimlerine bildirmeyen bahçe sahibine ve bu çocukların velilerine her çocuk için 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesi gereğince 219 lira idari para cezası uygulanacağını kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?