banner39

Finlandiya'da katliam planı deşifre oldu

Finlandiya'da bir kadın kendisinin de mezun olduğu okula silah ve cephane depolayarak en az 40 kişiyi öldürmeyi planlamış.

Güncel 12.11.2016, 15:41 12.11.2016, 15:41
Finlandiya'da katliam planı deşifre oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Finlandiyalı 21 yaşındaki kadının, Karlaby kentinde,kendisinin de mezun olduğu okulda silah ve cephane depolayarak, katliam planladığı iddiası ile açılan davanın duruşmaları Helsinki Mahkemesi’nde başladı.

Savcılık iddianemesinde 21 yaşındaki Finlandiyalı kadının iki yıl boyunca planladığı okul katliamını gerekleştirmek için silah ve mühimmat depoladığı,22 kalibre silah ve buna ait şarjör, değişik tüfekler ile bunlar için fişekler,biber gazı ve el bombaları satın aldığı belirtildi. Finlandiyalı kadının ilk ifadesinde en az 40 kişiyi öldürmeyi amaçladığını itiraf ettiği açıklandı.

İddianemeye göre, Finlandiyalı kadın seçeceği sınıftaki öğrencileri önce gaz ile boğup, ardından da silah ile taramayı, mümkün olan en fazla sayıda kişiyi öldürebilmek için kalabalık bir sınıfı seçmeyi planladı. Sınıf kapısının kilitli olma ihtimaline karşı da seçeceği sınıfın giriş katında bahçeye bakan bir sınıf olmasını da düşünen zanlı, bir sıranın üzerine çıkarak kıracağı camdan öğrencileri taramayı da tasarlamış.

Kadının yakın çevresinde olmayan bir kişinin ihbarı üzerine geçtiğimiz Eylül ayı ortasında gözaltına alınarak tutuklanan Finlandiyalı kadının mahkemeye getirilişi sırasında yüzünü saklamayarak, etraftakilere gülerek el sallaması dikkat çekti.

Finlandiyalı 21 yaşındaki kadın, mahkemedeki ifadesinde savcının ‘en az 40 kişiyi öldürmeyi planladığı’ iddaalarını ret ederek, sadece 22 kalibrelik silahla bir kaç kişiyi öldürmeyi amaçladığını söyledi.

Zanlının 2007 yılında Finlandiya’nın Jokela kentinde okul katliamı gerçekleştiren 18 yaşındaki Pekka-Eric Auvinen’in de hayranı olduğu belirtildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?