banner39

banner35

Fırat'ın doğusuna harekat başladı

Türk Silahlı Kuvvetleri, sınırdan terör unsurlarını temizlemek üzere Suriye sınırından geçmeye başladı

Güncel 09.10.2019, 11:34 09.10.2019, 17:29
Fırat'ın doğusuna harekat başladı

Türk askeri Suriye'nin kuzeydoğusuna girmeye başladı.

Öte yandan, Reuters'a konuşan kaynaklar ise söz konusu haberi yalanlayarak sınırın geçilmediğini, ağır teçhizat taşıyan askerlerin sınırdaki duvarı kaldırma çalışması yaptığını açıkladı.
Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nden isminin belirtilmemesini isteyen bir kaynak da Sputnik'e yaptığı açıklamada, Türk askerlerinin sınırı geçtiği, yani Suriye'nin kuzeydoğusunda düzenlenmesi beklenen operasyonun başladığı yönündeki haberleri yalanladı.  

"Bazı medya kuruluşları Suriye'nin kuzeyindeki operasyonun başladığını yazıyor. Bu haberler gerçeklerle bağdaşmamaktadır" ifadelerini kullanan kaynak, "Operasyon henüz başlamış değil. Söz konusu haberlere, resmi bir açıklama yapılana kadar kulak asılmaması gerekir" diye ekledi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar,"Harekat ile ilgili çalışmalarımız devam etmekte, intikaller, hazırlıklar sürmekte." dedi. Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Milli Savunma Üniversitesi Hava Harp Okulu 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni’ne katılmak üzere Hava Harp Okulu’na geldi.

Hava Harp Okulu’na gelişinde MSÜ Rektörü Erhan Afyoncu, ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Akar, askeri öğrenci tören mangasını selamladı.

Okula gelişinde, Fırat’ın doğusuna yönelik olası harekattaki hazırlıklarda gelinen son durumun sorulması üzerine Akar, şunları söyledi:

"Harekat ile ilgili çalışmalarımız devam etmekte, intikaller, hazırlıklar sürmekte. Bunları da Komutan arkadaşlarımızla birlikte yakinen takip etmekteyiz. Ancak bugünkü yaptığımız faaliyet de önemli bir faaliyet. Mazisi şan ve şerefle dolu kartal yuvası Harp Okulu’nun 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış töreni var. Harbiyelilerle birlikte olacağız, onlarla yemek yiyeceğiz, sohbet edeceğiz, bu önemli günü birlikte kutlayacağız.”

Kaynak: AA

Yorumlar (1)
Kazım 3 yıl önce
Mevlam Türk ordusunun yar ve yardımsever niyetinin yardımcısı olur.Orta doğuya huzura vesile olur.
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?