banner39

Fırat Kalkanı Harekatı 28'inci gününde

TSK tarafından sınır hattının güvenli hale getirilmesi amacıyla başlatılan Fırat Kalkanı harekatının 28'inci gününde, Kilis'in karşısındaki Suriye topraklarında bulunan IŞİD denetimindeki bölgeler karadan ve havadan hedef alındı

Güncel 20.09.2016, 16:29 20.09.2016, 16:29
Fırat Kalkanı Harekatı 28'inci gününde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TSK'nın geçen 24 Ağustos'ta başlattığı Fırat Kalkanı harekatı ile desteklenen Özgür Suriye Ordusu güçleri, sınıra 30 kilometre uzaklıktaki IŞİD denetimindeki El Bab ilçesine ilerlemeye çalışıyor. Şu ana kadar 900 kilometre kareyi aşkın alanı denetimine almayı başaran ÖSO, IŞİD'in önemli merkezlerinden El Bab ilçesine ise 10 kilometre mesafeye ulaştı. IŞİD'in denetimindeki ilçeyi ele geçirmek isteyen ÖSO'nun ilerleyişi sırasında, güzergah üzerindeki IŞİD denetiminde olan bölgeler ise sınır hattında konuşlu obüsler ve çok namlulu roketatarların yanı sıra koalisyon ülkelerinin savaş uçakları tarafından ateş altına alındı.

Top, roketatar ve savaş uçaklarıyla vurulan Suriye'nin Azez ilçesine bağlı IŞİD denetimindeki Baragidah, Kefergan ve Savran köylerinden yükselen dumanlar Türkiye tarafından da görülüyor.

KİLİS BELEDİYE BAŞKANI: EL BAB IŞİD'DEN TEMİZLENMELİ

Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, Suriye sınırında görev yapan gazetecileri ziyaret etti. Gazetecilerle sohbet eden Hasan Kara, Suriye iç savaşının ardından ülkelerini terk eden sığınmacılara ilk kucak açan kentin Kilis olduğunu hatırlattı. Kilis'in şu anda nüfusundan daha fazla Suriyeli'ye ev sahipliği yaptığını dile getiren Kara, "Cumhurbaşkanımız ilk günden itibaren uçuşa yasak bölge konusundaki beklentiyi dile getirdi. Suriyelilerin kendi topraklarında kalması için güvenli bölge oluşturulmasını istedi. Bu isteğe maalesef dünya karşılık vermedi ve bugün Türkiye Fırat Kalkanı operasyonunu başlattı. Operasyon kapsamında El Bab bölgesi mutlaka IŞİD’ten temizlenmelidir. Bu bölge IŞİD'den temizlenmediği sürece Gaziantep ve Kilis rahat etmeyecektir" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?