banner15

Fırat Kalkanı'nda 73. gün

Fırat Kalkanı'nda 94 hedefe atışlar yapılarak, DEAŞ tarafından kullanılan barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçları etkisiz hale getirildi

Fırat Kalkanı'nda 73. gün

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında, Jabal Khirbat al Kanisah ve Shudud bölgelerinde tespit edilen DEAŞ mensuplarına yönelik 7 hava harekatı icra edilerek, 8 örgüt üyesi etkisiz hale getirildi, DEAŞ unsurlarına ait 2 savunma mevzii ve 2 havan imha edildi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) yapılan bilgilendirmeye göre, DEAŞ başta olmak üzere örgütlerin oluşturduğu tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek için Suriye'nin kuzeyine yönelik 24 Ağustos'ta başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı 73. gününe geldi.

Harekat kapsamında 4 Kasım Cuma günü saat 07.00'ye kadar meydana gelen gelişmeler hakkında bilgi verildi.

Buna göre, Mare hattında muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grubu tarafından ileri harekata devamla, Aktarin güneyinde yer alan, DEAŞ unsurlarınca 1 Kasım'da ele geçirilen Jabal Khirbat al Kanisah isimli meskun mahalde tekrar kontrol sağlandı.

Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 3 DEAŞ mensubu etkisiz hale getirildi, 4 muhalif şehit oldu, 10 muhalif yaralandı, destek sağlayan unsurlarda zayiat ve hasar meydana gelmedi.

Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana 170 meskun mahalde yani yaklaşık bin 350 kilometrekare alanda kontrol sağlandı.

DEAŞ'A AİT 2 SAVUNMA MEVZİSİ VE 2 HAVAN İMHA EDİLDİ

Hedef tespit vasıtalarıyla belirlenen 94 hedefe ateş destek vasıtalarıyla atışlar yapılarak, DEAŞ mensuplarınca kullanılan barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçları etkisiz hale getirildi.

Türk Hava Kuvvetlerine ait uçaklar tarafından hava harekatı icra edilmedi, ani çıkacak hedeflere yönelik yerde bekler uçak görevlendirildi.

Koalisyon güçlerince, Jabal Khirbat al Kanisah ve Shudud bölgelerinde tespit edilen DEAŞ mensuplarına yönelik 7 hava harekatı icra edilerek, 8 örgüt etkisiz hale getirildi, DEAŞ unsurlarına ait 2 savunma mevzii ve 2 havan imha edildi.

DEAŞ örgütünden temizlenen bölgelerde, muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timlerince 2 mayın ve 28 el yapımı patlayıcı, kontrollü olarak imha edildi. Harekatın başından bugüne kadar, çoğu tuzaklanmış 35 mayın ve bin 407 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak etkisiz hale getirildi.

Suriye sınır hattında silahlı insansız hava araçları ile kesintisiz keşif ve gözetleme faaliyeti icra ediliyor. 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2016, 09:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35