'Fırat Kalkanı'nda DEAŞ ve PYD hedefleri vuruldu

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında dün DEAŞ'a ait 52, PKK/PYD'ye ait 13 hedef vuruldu.

'Fırat Kalkanı'nda DEAŞ ve PYD hedefleri vuruldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında dün DEAŞ'a ait 52, PKK/PYD'ye ait 13 hedef vuruldu. 

Türk Silahlı Kuvvetlerinden yapılan bilgilendirmeye göre, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek için Suriye'nin kuzeyine yönelik 24 Ağustos'ta başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı'nda 80'inci güne gelindi.

Harekat kapsamında dün muhalif unsurların Rai'deki 9 meskun mahalin ele geçirilmesi amacıyla başlattığı taarruzda, DEAŞ'ın direnişi nedeniyle ilerleme sağlanamadı. Gün içindeki çatışmalarda 8 muhalif hayatını kaybetti, 7 muhalif yaralandı. 

Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana 187 meskun mahalde, yaklaşık bin 519 kilometrekarelik alanda kontrol sağlandı.

Tespit edilen DEAŞ'a ait 52 ve PKK/PYD'ye ait 13 hedef vuruldu. Atışlar sonucu teröristlerce kullanılan barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçlar etkisiz hale getirildi.

Türk Hava Kuvvetlerine ait uçaklar tarafından, hava harekatı icra edilmedi. Koalisyon güçleri tarafından Şuvayhat Şadırbölgesinde tespit edilen DEAŞ unsurlarına yönelik gerçekleştirilen hava harekatında ise bir silah monteli araç, bir Doçka uçaksavar ve bir savunma mevzii imha edildi.

DEAŞ'tan temizlenen bölgelerde 6 el yapımı patlayıcı imha edilirken harekatın başından bu yana etkisiz hale getirilen mayın sayısı 36, el yapımı patlayıcı sayısı bin 495 oldu. 

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2016, 09:49
banner53
YORUM EKLE

banner39