banner39

Fuat Sezgin de bir darbe mağduru idi

Bilimler Tarihi alanında dünyanın sayılı otoritelerinden birisi olan ve 27 dili çok iyi derecede bilen Profesör Fuat Sezgin Hoca vefat etti. Fuat Sezgin'de pek çok değerli isim gibi askeri darbelerden büyük zarar gördü.

Güncel 30.06.2018, 16:40 30.06.2018, 17:28
Fuat Sezgin de bir darbe mağduru idi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ömrünü İslam bilimler tarihine adayan Prof. Dr. Fuat Sezgin, sağlık sorunları nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 94 yaşında vefat etti.

Fuat Sezgin, İstanbul Üniversitesi Şarkiyat Araştırmaları Enstitüsü'nde alanında en tanınmış uzmanlardan Alman şarkiyatçı Helmut Ritter'in öğrencisi olarak kendisinin tavsiyesiyle İslam bilimlerine yönelmişti.

Sezgin, 1951 senesinde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ni bitirdikten sonra, Arap Dili ve Edebiyatı üzerinde doktora yaptı.

1954'te Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde, "Buhari'nin Kaynakları" adlı doktora tezini tamamlayarak doçent oldu. Bu teziyle o, hadis kaynağı olarak İslam kültüründe önemli bir yere sahip olan Buhari'nin, bilinenin aksine sözlü kaynaklara değil, "yazılı kaynaklara dayandığı" tezini ortaya attı.

Bu yazılı kaynakların, İslam'ın erken dönemine hatta 7. yüzyıla kadar geri gittiğini ortaya koydu. Söz konusu tez, Avrupa merkezli oryantalist çevrelerde hala tartışma konusudur.

Merhum Sezgin sadece ilimle uğraştığı için 1960 darbesinden sonra bir sabah kalktığında idareyi ele geçiren faşistler tarafından Üniversitelerden uzaklaştırılan 143 akademisyen arasında kendi ismini de görür ve gelecek adına bütün hayalleri yok olur. Alman asıllı Helmut Ritter kendisine moral vermeye çalışır ve Almanya’daki meslektaşlarıyla yaptığı birkaç yazışmadan sonra Sezgin’e bir mektup verir ve Frankfurt’taki meslektaşına gitmesini tavsiye eder. Fuat Sezgin’in 58 yıl sürecek olan vatan hasreti o gün başlar.  Sizi 5 yıl önce Fuat Sezgin’in şahsında ilim adamlarımıza reva görülenler ve 2013 senesinde devletin zirvesi tarafından verilmiş olan ve bir anlamda “özür” anlamı taşıyan yazımızla baş başa bırakıyoruz.

Yazıyı okumak için lütfen TIKLAYINIZ

 

banner53
Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?