banner39

Füze ihalesinde teklif süresi yine uzatıldı

Türkiye'nin Çin ile görüşmelerini sürdürdüğü füze savunma sistemi ihalesinde, diğer ülkelerin de teklif verilmesi için sürenin uzatıldığı belirtildi

Güncel 26.08.2014, 13:17 26.08.2014, 13:57
Füze ihalesinde teklif süresi yine uzatıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), uzun menzilli füze ihalesinde Çin ile başlatılan görüşmelerin sürdüğünü, sürecin dışında kalmak istemeyen firmalardan da tekliflerini 31 Aralık'a kadar uzatmalarının istendiğini açıkladı.

SSM'den yapılan yazılı açıklamada, farklı projeler için başka ülke ve firmalarla yürütülen görüşmelerin uzun menzilli füze projesi ile ilişkilendirilmemesi gerektiği belirtildi. Daha önce projede ikinci sırada yer alan Fransa-İtalya ortaklığı Eurosam ile üçüncü sıradaki Patriot füze savunma sistemini üreten ABD'li Raytheon ve Lockheed Martin'in teklif geçerlilik sürelerinin bu ayın sonuna kadar uzatıldığı açıklanmıştı.

FARKLI PROJELER VAR

SSM açıklamasında, "Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi dışında müsteşarlığımız bünyesinde füze esaslı savunma sistemleri de dâhil çok sayıda farklı proje, yürütülme ve planlama safhasında olup bunlarla ilgili olarak çeşitli ülke ve firmalarla görüşmeler yapılmaktadır. Bu gibi görüşmelerin mevcut Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi ile doğrudan ilişkilendirilmemesi hususunu da kamuoyu ile paylaşmak isteriz" denildi.

ÇİN İLE GÖRÜŞMELERE SON VERİLDİĞİ İDDİASI

Geçen hafta basında çıkan haberlerde, uzun menzilli füze projesinde Türkiye'nin Çin ile görüşmelere son vermek üzere olduğu ve projede teklif veren Avrupalı ve ABD'li şirketlerle görüşmelere başlanacağı iddia edilmişti. Türkiye, ilk uzun menzilli füze ve hava savunma sistemi projesi için düzenlenen ihalede geçen yıl sonbaharda yola Çin firması CPMIEC ile devam etme kararı almıştı.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?