banner15

Gannuşi: IŞİD İslama aykırı bir yapı

Nahda lideri Gannuşi, IŞİD'in İslami değerlere aykırı olduğunu, İslam'da 'Şura'nın olduğunu IŞİD'in ise tek adam hakimiyetine dayandığını söyledi

Gannuşi: IŞİD İslama aykırı bir yapı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tunus Nahda Hareketi lideri Raşid El Gannuşi, İslam'ı temsil ettiğini savunan IŞİD'in, 'Şura' kültüründen uzak, tek kişinin diğerlerini yönettiği bir yapı olduğunu, bunun İslam'la hiçbir alakası olmadığını söyledi.

Gannuşi, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Eğitim ve Kültür Komisyonu tarafından düzenlenen "Oku, Dinle ve Yaşa" etkinliği kapsamında, İslam dünyasının gündemine ilişkin değerlendirmeler yaptı.

1 Kasım seçimleriyle elde edilen sonuçların, Arap ülkeleri ve Müslüman coğrafyada bayram havası estirdiğini kaydeden Gannuşi, "Pazar günü sadece Türkiye'nin ve Türk milletinin zaferi değil İslam'ın zaferini yaşadık" ifadelerini kullandı. 

IŞİD'in istişare kültüründen uzak barbar bir topluluk olduğuna işaret eden Gannuşi, "Peygamber Efendimiz'in (SAV) Uhud Savaşı'nda demokrasi gereği, çevresindekilerin etkisiyle savaşa çıktığını biliyoruz. İslam demokrasidir… Sözde İslam'ı temsil ettiğini söyleyen IŞİD'in, şura kültüründen uzak, tek kişinin diğerlerini yönettiği bir yapı olduğunu görüyoruz, bunun İslam'la hiçbir alakası yok" dedi.

Arap Baharı'nın gelişiminin bir süre duraksadığını anlatan Gannuşi, Arap ülkelerinde seçimlere katılımın çok düşük olduğunu söyledi. Gannuşi, "Mısır'daki devrim de Arap ülkelerindeki bahar da bitmedi. Mekke'deki putların yıkıldığı gibi, Arap ülkelerindeki tek yönetimler de yıkılacak Allah'ın izniyle. Demokrasiyi biz sadece belli gruplar için değil tüm toplum için istiyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 15:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35