banner15

Gaz piyasasında değişiklik hazırlığı

Doğalgaz Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin düzenleme, Bakanlar Kurulunun onayı için Başbakanlığa gönderildi.

Gaz piyasasında değişiklik hazırlığı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının hazırlıklarını tamamladığı Doğalgaz Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin düzenleme, Bakanlar Kurulunun onayı için Başbakanlığa gönderildi.

Bakanlar Kurulunda gelecek hafta ele alınması beklenen düzenlemede, doğal gaz piyasasında son kaynak tedarikçisi, organize doğal gaz toptan satış piyasaları, uluslararası enterkoneksiyon, lisans sahibi şirketlerde yazılı sözleşme zorunluluğu, dengeleme ve uzlaştırma piyasası, LNG terminal işletmeciliği, serbest tüketici, yaptırımlar, tarife, arz güvenliği, depolama yükümlülüğü, BOTAŞ'ın faaliyet ayrıştırması ile üçe bölünmesi, BOTAŞ'ın alım ve satım kontratları, İGDAŞ'ın özelleştirme modeli, LNG yatırımlarının teşvik edilmesi gibi birçok konu yer alıyor.

Türkiye'nin doğal gaz depolama kapasitesinin yetersiz olması nedeniyle mevsimsel olarak ortaya çıkan arz-talep uyumsuzluğunu gidermek için LNG terminal işletmeciliğinin düzenlendiği çalışmada, bu işletmecilik teşvik edilerek tarifeleri serbest bırakılıyor.

Düzenlemede ayrıca İGDAŞ'ın özelleştirilmesi talebi konusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi, özelleştirme konusunda ise Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) yetkilendiriliyor. Ayrıca 10 yıllık süre için İGDAŞ'a ABD doları cinsinden yeni tarife düzenleniyor.

''BOTAŞ'TA ŞEFFAF BİR HESAP AYRIŞTIRMASI YETERLİ''

Konuya ilişkin bilgi veren Enerji Yatırım Uzmanı Cengiz Güneş, piyasa düzenlemelerinin fiili durumları kavraması ve fiili durumların gerisinde kalmamasının esas olduğunu vurguladı. Düzenlemelerin doğal gaz piyasasının rekabetçi bir şekilde işlemesi açısından önemli olduğunun altını çizen Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Piyasaya yönelik olarak BOTAŞ payının sınırlandırılması, dengeleme piyasasının açılması ve bu piyasa işlemlerine paralel olarak türev ürünlerin gündeme gelmesi, piyasanın ihtiyaç duyduğu konular, özellikle ithal edilen gazın yarısından fazlasının elektrik üretiminde kullanılması nedeniyle elektrik piyasası ve gaz piyasasının risklerin yönetilmesi açısından birbirini tamamlayıcı düzenlemeler içermesi beklenir. Bu açıdan gaz piyasasının EPİAŞ'a eklemlenmesi önemli. Çünkü gaz piyasası çalışmadan elektrik piyasasının çalışması zor."

Düzenlemede, BOTAŞ tarafından devredilecek doğal gaz alım veya satım sözleşmeleri için kontrat veya miktar devrine imkan tanıyan ihaleler yapma yetkisinin korunduğuna dikkat çeken Güneş, "BOTAŞ'ın üçe ayrılmasına ilişkin düzenlemede ise dikkatli olunması gerekir. BOTAŞ uluslararası bir şirkettir ve mali açıdan güçlendirilmesi gerekir, bize göre şeffaf bir hesap ayrıştırması yeterlidir. Fiili durumda 2012 yılı verilerine göre, gaz piyasasında yüzde 75 kamu ağırlığı bulunuyor" diye konuştu.

Güneş, ÖİB'nin İGDAŞ'ın özelleştirme ihalesinin "Anadolu ve Rumeli" olarak ayrı ayrı gerçekleştirilmesine de karar verebileceğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 16:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35