banner39

Gazeteciler Taksim'de yürüdü

Gazetecilere Özgürlük Platformu öncülüğünde Taksim'de toplanan gazeteciler, meslektaşlarının tutuklanmalarını ve gözaltına alınmalarını protesto etti.

Güncel 04.03.2011, 15:06 04.03.2011, 15:13
Gazeteciler Taksim'de yürüdü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin de (TGC) aralarında bulunduğu 26 basın meslek kuruluşuna üye gazeteciler ile İşçi Partisi, Aydınlık Dergisi, CHP ve Atatürkçü Düşünce Derneği'ne üye yaklaşık 3 bin kişi, gazetecilerin Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınmasını protesto etmek için Taksim meydanında toplandı.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit, Uluslararası Basın Enstitüsü Türkiye Başkanı Ferai Tınç, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Ercan İpekçi, Oktay Ekşi, Ali Sirmen, Haluk Şahin ile çok sayıda gazeteci, Galatasaray'a doğru yürüyüşe geçti. Eylemciler, Türkçe ve İngilizce 'Gazetecilere Özgürlük, Hemen Şimdi Adalet' yazılı pankart ile 'Özgür basın susturulamaz' , 'Cezaevinde gazeteci istemiyoruz' , 'Demokrasi için basın özgürlüğü' , '2000 gazeteci yargılanıyor' yazılı dövizler taşıyan gazeteciler 'Susma sustukça sıra sana gelecek' , 'Özgür basın susturulamaz' şeklinde sloganlar attı. İstiklal Caddesi üzerindeki yürüyüş sırasında grubun üzerine CHP Beyoğlu İlçe Başkanlığından çiçekler atıldığı gözlendi.

Galatasaray meydanına gelen grup adına basın açıklamasını Gazetecilere Özgürlük Platformu Dönem Başkanı ve aynı zamanda Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Ercan İpekçi yaptı. Bugün itibariyle cezaevlerinde 54'ü tutuklu, 7'si hükümlü olmak üzere toplam 61 basın mensubu bulunduğunu hatırlatan İpekçi, 2009 yılının başından bugüne kadar halen cezaevlerinde bulunan gazetecilerle birlikte toplam 88 gazetecinin cezaevi koşullarını bizzat gördüğünü söyledi.

Bu sayılara dün gözaltına alınan gazeteciler dahil olmadığını belirten İpekçi, "Bu uygulamalar basın ve ifade özgürlüğünün açıkça ihlali anlamına gelmektedir. Gazeteciler üzerindeki baskıların giderek artmasından duyduğumuz endişeler artık tahammül edilemez bir noktaya ulaşmıştır." dedi.

Gazetecilere yönelik iftira kampanyaları, haksız yargılamalar ve hukuk dışı uygulamaların bir an önce sona ermesini isteyen İpekçi, "Cezaevlerindeki gazetecilerin derhal özgür bırakılmasını talep ediyoruz. Gazeteciler üzerinde yaratılan baskı korku ve sindirme ortamını ortadan kaldıracak demokratik adımların atılmasını, ceza yasalarındaki köklü değişikliklerin acilen yapılmasını bekliyoruz." şeklinde konuştu. İpekçi sözlerini şöyle sürdürdü: "Bütün bu beklentilerimiz karşılanana kadar, halkın haber alma hakkı için görevimizi en iyi biçimde yerine getirmekten vazgeçmeyeceğimizi, susmayacağımızı, korkmadığımızı bir kez daha ilan ediyoruz. Özgür gazetecilik varsa özgür toplum vardır."

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?