banner39

Gazetecilerin tutuklanmasına tepkiler

Gazeteciler Can Dündar ile Emre Gül'ün "casusluk" suçlamasıyla tutuklanmasına basın meslek kuruluşları tarafından tepkiyle karşılandı

Güncel 27.11.2015, 10:03 27.11.2015, 10:03
Gazetecilerin tutuklanmasına tepkiler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül, sevk edildikleri İstanbul Nöbetçi 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından "casusluk" suçlamasıyla tutuklandı.

Tutuklama kararına basın meslek kuruluşlarından tepki geldi. Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), gazetecilerin tutuklanmasını kınadı.

IPI’ın Türkiye Ulusal Komitesi tarafından yayınlanan basın açıklamasında, "Bilinmesinde kamu yararı bulunan belgeleri temin etmek ve açıklamak ise tam da gazetecilerin işidir. Gazeteciler olarak biz, gazetecilik yapan Dündar ve Gül'ün yanındayız. Terör, silahlı örgüt üyeliği ve casusluk gibi suçlamaların gazetecilerin yargılanmasında kullanıldığı Türkiye'de demokrasi ve basın özgürlüğü kara bir gününü daha yaşamıştır.

Dündar ve Gül'ün en kısa zamanda özgürlüklerine kavuşmasını diliyor, yetkilileri bunu sağlayacak reformları ivedilikle gerçekleştirmeye davet ediyoruz." denildi.

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, "Aslında bu akşam İstanbul 7. Sulh Ceza Mahkemesi'nce gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül değil, özgür haber ve halkın haber alma hakkı tutuklanmıştır." dedi.

TGC Başkanı Turgay Olcayto ise, "Bedeli bu olmamalıydı. Onların yaptığı sadece halkın haber alma haklarına sahip çıkmaktı. Hep bunu yaptılar. Bunun üst mahkemeye de itirazı var. Türkiye demokrasiden uzaklaştırılıyor mu? Türkiye çok seslilikten tek sesliliğe mi gidiyor? bunu tartışacağız. Uluslararası normlarda gazetecinin sorumluluğu tanımlanır. Orada gazeteci patronlardan, otoritelerden önce halka karşı sorumludur. Can ve Erdem bunu yapmışlardır. Üzücü bir dönem başlıyor gibi görünüyor. Biz mücadelemizi sürdüreceğiz. Türkiye'de çağdaş demokrasiyi yerleştirene kadar mücadele edeceğiz." şeklinde tepki gösterdi.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?