banner15

Gaziantep saldırısı dünya basınında

Gaziantep'te 50 kişinin öldüğü canlı bomba saldırısı dünya basınında da geniş yer buldu

Gaziantep saldırısı dünya basınında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gaziantep'te bir sokak düğününü hedef alan ve 50 kişinin öldüğü saldırı dünya basınında geniş yer buldu.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, “Türk hükümeti olayı ‘terör saldırısı’ olarak nitelendirdi ve intihar bombacısı tarafından gerçekleştirildiğini belirtti” yazdı. BBC, canlı bombanın “Kürt düğünündeki misafirleri hedef aldığını” yazdı.

Amerikan yayın kuruluşu CNN de, haberi internet sitesinden kapsamlı olarak işledi. “Düğündeki patlamada en az 30 kişi öldü” başlığını taşıyan haberde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamasından şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye'ye güçleri yetmeyenlerin, etnik ve mezhep temelli hassasiyetler üzerinden vatandaşlarımızı birbirlerine karşı kışkırtma senaryoları tutmayacaktır.”

CNN, Türkiye’nin son aylarda 15 Temmuz darbe girişimi ve bir dizi ölümcül saldırıyla sarsıldığını hatırlattı. Katar merkezli El Cezire yayın kuruluşu ise Gaziantep saldırısını “Patlama düğünü cenaze merasimine çevirdi” başlığını attı.

Haberde son bir yılda Türkiye’nin IŞİD ya da PKK’nın kanlı saldırılarına hedef olduğunun altı çizildi. Al Jazeera de geçen ay yaşanan kanlı darbe teşebbüsüne dikkat çeken yayın organları arasında yer aldı.

Rus Russia Today (RT) yayın kuruluşu haberi “Barbarca saldırı” başlığıyla okurlarına duyurdu. Erdoğan’ın “muhtemel fail IŞİD” açıklamasını ‘son dakika’ gelişmesi olarak geçen RT, terör saldırısına ilişkin konan yayın yasağına da haberinde yer verdi.

Rus haber ajansı Sputnik, “Türkiye’de terör: İntihar bombası düğünü vurdu – 30 ölü, 94 yaralı” başlığıyla verdiği haberinde, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya’nın açıklamalarını kullandı.

Fransız Le Monde gazetesinin internet sitesinde yer alan haberde, en az 30 kişinin öldüğü ve yaklaşık 100 kişinin yaralandığı başlığa çekildi.

Le Monde AFP, Reuters ve AP gibi uluslararası ajansların geçtiği bilgilerden derlediği haberinde, “muhtemel fail IŞİD” açıklamasının yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “FETÖ, PKK ve IŞİD arasında fark görmediği” vurgusuna dikkat çekildi.

Uluslararası medya, ölü sayısının 50’ye yükselmesini de ‘son dakika’ gelişmesi olarak duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2016, 12:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35