banner15

Gaziantep'teki Suriyeli sayısı 300 bin oldu

Nizip'teki mülteci kampını gezen Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, şehirde 296 bin 635 Suriyeli olduğunu söyledi

Gaziantep'teki Suriyeli sayısı 300 bin oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak kente gelen Suriyeli sayısının 296 bin 635'e ulaştığını bildirdi.

Vali Yerlikaya, 10 bin 603 Suriyeli sığınmacının barındığı Nizip ilçesindeki çadır kenti ziyaret etti. Kamptaki sosyal tesiste AFAD İl Müdürü Sinan Atakan'dan çalışmalar hakkında bilgi alan Yerlikaya, daha sonra Suriyeli çocukların söylediği Arapça ve Türkçe şarkıları dinledi, yaşadıkları dramı anlatan tiyatro gösterisini izledi.

Yerlikaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriyelilerin yıllardır Türkiye'nin komşusu ve kardeşi olduğunu söyledi.

Suriye'de yaşanan duruma da bu yüzden duyarsız kalınamayacağını ifade eden Yerlikaya, iç karışıklığın çıktığı ilk günden beri Gaziantep'in yoğun şekilde Suriyeli kardeşlerine kucak açtığını dile getirdi.

Gaziantep'teki Suriyeli misafir sayısının 296 bin 635'e ulaştığına işaret eden Yerlikaya, "Bu misafirlerimizden 248 bin 284'ü kayıt altına alınan ve geçici barınma merkezleri dışında yaşayanlardan oluşuyor. 48 bin 351'i ise geçici barınma merkezlerinde misafir ediliyor" dedi.

Gaziantep'teki görevine yeni geldiğini hatırlatarak Suriyeli sığınmacıların yaşadıkları yeri görmek, onlarla bir araya gelmek ve varsa ihtiyaçlarını tespit etmek üzere ziyareti gerçekleştirdiğini anlatan Yerlikaya, şöyle konuştu:

"Suriye'deki zulüm devam ediyor ama ülkemize sığınan Suriyeli misafirler, Türkiye'deki 78 milyonun muhacir kardeşi ve baş tacıdır. Bizler Türkiye olarak ensarlık, Suriyeliler ise muhacirlik sınavından geçiyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, hükümeti ve bütün kurumlarıyla bu sınavdan yüz akıyla geçeceğiz."

Çadır kentteki idari binada mahalle muhtarlarıyla görüşen Yerlikaya, muhtarlardan 10 çocuk babası Hasan Osman'ın çadırını da ziyaret ederek, ailenin bir hafta önce doğan Salah isimli bebeğini sevdi .

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2015, 11:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35