banner15

Geleceğin nükleercileri Rusya yolcusu

Rusya'da nükleer alanda eğitim hakkı kazanan öğrenciler yolculukları öncesinde Enerji Bakanı Taner Yıldız ile buluştu

Geleceğin nükleercileri Rusya yolcusu

Binlerce öğrenci arasından ilk 50'ye girerek Rusya'da nükleer alanda eğitim hakkı kazanan öğrenciler yolculukları öncesinde Enerji Bakanı Taner Yıldız ile buluştu. Geleceğin nükleer mühendis adayları Mersin Akkuyu'da kurulması planlanan nükleer güç santralinde çalışacak.

Türkiye nükleer enerji konusunda kararlı. Nükleer güç santralleri Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığını azaltacak bir fırsat olarak değerlendiriliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kısa bir süre önce Türkiye'de farklı mühendislik dallarında okuyan 50 öğrenciyi nükleer enerjide uzmanlaşması için Rusya'ya gönderme kararı almıştı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya yolcusu 50 öğrenci ile bir araya geldi.

"SİZ GELENE KADAR SANTRALLERİ HAZIRLAMIŞ OLACAĞIZ"

Yıldız, "5.5 yıllık bir eğitim sürecinin ardından tabiki nükleer güç santralinde Rusya'da eğitim gördükten sonra buraya geleceksiniz. Biz siz gelene kadar santralleri hazırlamış olacağız ülkenizde hizmet etmiş olacaksınız bizler için de vazgeçilmez elemanlar arasına girmiş olacaksınız" diye konuştu.

RUSYA YOLCUSU ÖĞRENCİLER İSE EĞİTİM İÇİN SABIRSIZLANIYOR

Bir öğrenci, "Enerji alanında okuduğum için nükleere yönelmek istiyordum. Nükleer enerji Türkiye'de çok tartışılan bir konu. Ben kesinlikle gerekli olduğunu düşünüyorum" dedi.

HER AY 500 DOLAR BURS ALACAKLAR

Öğrenciler Moskova'daki MIPHI Üniversitesi'nde eğitim görecek. Öğrencilere her ay 500 dolar burs da verilecek. Ayrıca barınmadan sağlık giderlerine kadar her türlü harcamaları ücretsiz karşılanacak.

50 Türk öğrenci eğitimin ardından yine Rusya'daki nükleer güç santrallerinde bir ila 3 yıl uygulamaya yönelik staj ve uzmanlık eğitimi de alacak. Öğrenciler Türkiye'ye döndüklerinde ise Mersin Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde istihdam edilecek.

Kaynak: TRT

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2011, 15:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35