banner15

Gençler İslam coğrafyasının sorunlarını tartıştı

İstanbul'da düzenlenen İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu'nun ikinci gününde konuşmacılar genel olarak İslamofobi üzerinde durdu

Gençler İslam coğrafyasının sorunlarını tartıştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) bünyesinde organize edilen İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu'nun (İKGF-Dİ) 2. Olağan Genel Kurulu'nun son gününde, "21. Yüzyılda Gençlik ve Küresel Sorunlar" başlıklı panel düzenlendi.

Dünya Bülteni'ne konuşan konferans konuşmacılarından gazeteci Mehmet Akif Ersoy, "Son yıllarda İslam coğrafyasında görülmeye başlayan aşırı hareketleri ve grupları değerlendirdi, bunları önlemek için ne tür adımlar atılması gerektiğine değindi. Ersoy, 'extremism/aşırılık' konusunda İİT'in atması gereken adımlara ve alması gereken önlemlere değindi. Ayrıca Arap Baharı üzerine de konuşan Ersoy, bölgeyle ilgili meydana gelen yeni değişiklikleri dile getirdi."

İSLAM BİR İDEOLOJİ DEĞİL

Çırağan Sarayı'nda gerçekleşen panelde konuşan İİT Parlamentolar Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç, 20. yüzyıl Müslümanlarının çok fazla sosyolojik ve politik olduklarını söyledi. 

İslam'ın da içtimai özellikleri olduğunu dile getiren Kılıç, şöyle devam etti: "Fakat, 'İslam eşittir politika' diyemeyiz. Din bir yoldur, o yolun içinde siyasi düzenlemeler de vardır fakat sadece buna indirgemek Müslümanlarda İslam'ın iç tarafını ihmale neden olmuştur. Bütün toplumlar fertlerden oluşur. Eğer siz ferdin eğitimi üzerine yatırım yaparsanız, kaliteli bir toplum elde edersiniz. İslam'daki bütün klasik metinlerde ferdin asaleti, eğitimi çok önem arz eder. Biz bunu ihmal ettik. İslam dünyasının en önemli problemlerinden biri de geleneksel İslam alimlerinin anlattığı İslam anlayışından çok uzak bir anlayışına gelinmesidir. Bir ideoloji haline gelindi. İslam bir ideoloji değildir."  

MÜSLÜMAN GENÇLERE YATIRIM KREDİLERİ

Forum'un bugünkü oturumunda konuşan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İyad Amin Al-Madani, İslam ülkelerine yönelik önemli çalışmalar yaptıklarını belirterek, "İslam Kalkınma Bankası'nda kültürel bir fon oluştuyoruz. Genç yatırımcı kardeşlerimiz buradan kredi alıp, çalışmalar yapabilecekler. Bu fon doğru yönetilirse güzel gelişmeler olabilir" dedi.

Madani, İİT bünyesinde organize edilen İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu'nun (İKGF-Dİ) 2. Olağan Genel Kurulu'nun kapanış gala töreninde konuştu.

Teşkilatın başkanlarının genelde erkek ve yaşlı olduğunu ifade eden Madani, bundan sonraki başkanın 40 yaşın altında bir kadın olması gerektiğini dile getirdi. Madani, kadın konusunun İslam'da hassas ve önemli olduğunu vurguladı.

Kadınların İslam dünyasındaki statüsünü geliştirmenin önemine işaret eden Madani, gençler için önemli çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Madani, toplantıda, gençliğin sorunlarıyla ilgili önemli konuların ele alındığını belirterek, gençlerin, sorunlarının çözümünü büyüklere bırakmaması, kendilerinin bulması gerektiğini söyledi.

"TEKNOLOJİK GERİLİK"

İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu Genel Sekreteri Elşad İskenderov, değişikliklerin arkasındaki en önemli gücün teknolojik gelişmeler olduğunu ancak buna İslam ülkelerinden katkı gelmediğini anlattı.

İskenderov, "Hiçbir teknolojik icadın içinde sözümüz geçmiyor. Siyasi geçişlere bakarsak, insanoğlunun en büyük başarılarından biri demokratik rejimlere geçiş oldu. Burada da İslam ülkelerinde çok az bir katkı geldi. Radikal akımlara üye olanlar var maalesef. Dünyadan görülen, Müslüman gençlerin bunlara katkısı olduğu. Buna karşı değişik stratejiler geliştirilmeli" diye konuştu. 

İslam dünyasında radikal akımlara katılan gençlerin 4 gruba ayrıldığını anlatan İskenderov, bunların "adalet ve intikam arayanlar", "kendini ifade yolu arayanlar", "ideoloji arayanlar" ve "macera arayanlar" olarak tasnif edilebileceğini söyledi.

Elşad İskenderov, bu gruplara yönelik farklı yaklaşımlar geliştirmenin gerekli olduğuna işaret ederek, bazı İslam ülkelerine yönelik Batılı güçlerinin askeri operasyonları ile küresel medyanın oluşturduğu algının Müslümanların kontrolü dışındaki faktörler olarak gençleri radikalizme ittiğini kaydetti.

Dünyadaki Müslüman nüfusun yüzde 60'ını 30 yaşın altındakilerin oluşturduğuna dikkati çeken İskenderov, "Bu büyük bir insan kaynağı. Sadece İslam dünyası için değil, Avrupa ve bütün insanlık için de. Bu gençlerin gelişimi sadece İslam dünyasının değil, Avrupa'nın ve dünyanın da sorunu" görüşünü dile getirdi.

İslam dünyasında olumlu örneklere ihtiyaç olduğunun altını çizen İskenderov, bu kapsamda Türkiye'nin iyi bir örnek olarak rolüne işaret etti. Çözüm sürecine değinen İskenderov, kendi içinde barışçıl dönüşümü gerçekleştiren Türkiye'nin İslam dünyası için olumlu örnek olduğunu ifade etti.

Genel Kurul'a yeni seçilenlerin tanıtıldığı panele, İİT Genel Sekreteri İyad Amin Al-Madani, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile Bilal Erdoğan da katıldı.

İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu
 
2004 yılında İİT 32. Dışişleri Bakanları toplantısında alınan N3/32-C no.lu karar kuruluşu kararlaştırılan ve 2005 yılında İİT 33. Dışişleri Bakanları toplantısında alınan kararla kurulan İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu Yönetim Kurulu Başkanlığını Türkiye, Genel Sekreterliğini ise Azerbaycan yürütüyor. 

Uluslararası Diplomatik Misyon olarak faaliyet gösteren bir teşkilat olan Forum’un merkezi İstanbul’da bulunuyor. 

Forum, gençlerin çıkarlarının savunulması, sürdürülebilir kalkınmanın desteklenmesi, akademik ve sürekli eğitimin desteklenmesi, yeni neslin ahlaki gelişiminin güçlendirilmesi, kültürler ve medeniyetler arasında diyalog kurulması misyonunu taşıyor. 

Faaliyetleri ise, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ülkeleri ve diğer ülkeler arasında diyaloğun teşvik edilmesi, İİT ülkelerinde gençlerin liderliğinin aşılanması, haklarının korunması ve halkla ilişkiler konularında dış diplomasi yürütülmesi, gençlik politikaları geliştirilmesi, İslamofobiyle mücadele, Müslüman azınlıkların problemleri, medya, bilgi ve iletişim gibi alanları içeriyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2014, 18:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35