banner39

Gençlik Köprüleri programına başvurular başladı

YTB tarafından yürütülen Evliya Çelebi Gençlik Köprüleri Destek Programı’nın ikinci dönemine ilişkin başvurular başladı.

Güncel 07.09.2017, 18:00 07.09.2017, 18:00
Gençlik Köprüleri programına başvurular başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı (YTB) tarafından diasporada yaşayan gençlerin Türkiye ile bağlarının güçlendirilmesi amacıyla yürütülen Evliya Çelebi Gençlik Köprüleri Destek Programı’nın başvuruları başlamış durumda. Başvurular 29 Eylül tarihine kadar sürecek ve internet üzerinden yapılacak.

Programa, yurt dışında gençlik alanında faaliyet yürüten Türk sivil toplum kuruluşları ve kar amacı gütmeyen eğitim kurumları başvurabilecek. Projeye başvuracak kuruluşların aynı zamanda Türkiye’den bir proje ortağı kuruluş bulması da gerekiyor. Herhangi bir kuruluşun proje ortağı olarak kabul edilmesi için Türkiye’de gençlik alanında faaliyet göstermesi, kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu veya bir yerel yönetim kuruluşu olması gerekiyor.

Program kapsamında, diasporada ikamet etmekte olan gençler Türkiye’de gezi, seminer ve atölye programlarına katılacak; gençlerin yurtdışı ve yurtiçi ulaşım giderleri YTB tarafından karşılanacak. Gençlerin geziler, seminerler ve atölyelere gidecekleri rotalar YTB tarafından belirlenmiş durumda. Her biri dört şehir içeren rotalar ise şöyle:

Rota: İstanbul-Bursa-Çanakkale-Edirne
Rota: İstanbul-Ankara-Konya-Nevşehir
Rota: Ordu-Giresun-Trabzon-Rize
Rota: Hatay-Şanlıurfa-Gaziantep-Mardin

Bu şehirlerde gençler, tarihi ve kültürel mekânlara gerçekleştirecekleri ziyaretin yanı sıra tarih, kültür, sanat, edebiyat ve medeniyet temalı seminerler ile atölye çalışmalarına katılacaklar. Söz konusu çalışmalar, şehirlerin kültürüne odaklanacak ve şehre özgün olacak şekilde planlanmış.

1-17 Kasım tarihlerinde sonuçları açıklanacak destek programına başvuru yapmak isteyen kuruluşların, YTB’nin internet sitesinde yer alan başvuru rehberini incelemesi gerekiyor.

banner53
Yorumlar (0)
13
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?