banner15

Genelkurmay 'tek tipte' ısrarcı

Genelkurmay'ın, 4 ve 9 ay olarak tasarlanan askerliğin yerine 'tek tip' isteyeceği öğrenildi

Genelkurmay 'tek tipte' ısrarcı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün TBMM resepsiyonunda gazetecilerin soruları üzerine kamuoyunda bir süredir tartışılan "tek tip" askerlikle ilgili Genelkurmay Başkanlığı'ndan brifing alacağını açıklaması, gözleri yeniden Genelkurmay Karargâhı'na çevirdi

Milliyetin haberine göre, Genelkurmay'ın kendi çalışmasının yanı sıra, kamuoyuna "hükümetin projesi" olarak yansıyan formüllere de neden karşı olduğunu Erdoğan'a anlatması bekleniyor.

Genelkurmay'ın uzun dönem askerliğin 9, kısa dönem askerliğin ise 4 aya inmesi durumunda, asker ihtiyacını karşılama oranının yüzde 50'nin altına düşeceğinin Başbakan Erdoğan'a anlatacağı ifade edildi.

Asker 'tek tip' istiyor

Askerin "tek tip" çalışmasında sona geldiği belirtiliyor. Çalışmaya göre, yedek subaylık kaldırılırken, üniversite mezunu olan yükümlüler ile olmayan yükümlüler arasındaki farkın kaldırılarak, herkesin 12 ay için silah altına alınması planlanıyor.

Ak Parti de bir çalışma yapıyor. Buna göre, 15 ay uzun dönem askerliğin, 12 ya da 9 aya düşürülmesi, 6 ay kısa dönem askerliğin ise 4 aya indirilmesi gündemde.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2010, 10:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali ÖNCEL
Ali ÖNCEL - 10 yıl Önce

Ben evli ve yeni baba olmuş biriyim.Üniversite mezunuyum ve özel sektörde çalışıyorum.Ben işimi,birikimimi kısa döneme göre yaptım ve nisanda askere gidecektim. 6ay nerde 12ay nerde Allahaşkına nerde burda adalet. Ve kısa dönem olayı erkeklerin üniversite bitirmelerinde çok etkili bu kalakarsa AÖF bomboş kalır bunuda düşünün. Ben 4 aydanda vazgeçtim yeterki artmasın 9 veya 12 olmasında.

mustafa
mustafa - 10 yıl Önce

bence tek tip olması herkes için en iyisi dir ya üniversite mezunları 6 ay olsun normal askerlik 12 we ya 9 ay olsun ya bunun maddi durumu ii olmadığında adamlar okuya mı yo onların ne suçu var sorarım ?

Serkan
Serkan - 10 yıl Önce

Askerliğin tek tip olması bir yandan adalet sistemi olarak gözüksede diğer yandan kültür seviyesini ülkede gerçekten azaltmasına yol açacaktır.Evet açık öğretim okuyan öğrencilerin çoğunluğu 9 ay standart askerlik dendiği zaman askere öğrenimi bırakıp gidecektir.Bu durum asker fazlası olacaktır.Bedelli askerlik çıkacak sonra peki ya sürec stabile olduğunda asker yetersizliği sizce olmayacakmı !?

banner39

banner50

banner47

banner48