banner39

Genelkurmay: Yeniden askeri vesayet olmaz

Genelkurmay Başkanlığı, özel bir televizyon kanalında "Yeniden yargılanmalar"la ilgili yapılan programda konuşulanlara itiraz etmek ve yaptığı açıklamada, "Yeniden askeri vesayet olmaz" dedi

Güncel 08.01.2014, 09:33 08.01.2014, 10:28
Genelkurmay: Yeniden askeri vesayet olmaz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CNN Türk ekranlarında yayınlanan 'Tarafsız Bölge' programında Balyoz ve Ergenekon davalarından yargılanan askerlerin yakınları konuşmuş, yaptıkları açıklamalarda Genelkurmay Başkanlığı'nın tutumunu eleştirmişlerdi. Bu eleştirilerin haksız olduğunu savunan Genelkurmay, 7 maddelik bir açıklama metni gönderdi.

Açıklamada, ""Bizim askeri vesayet niyetimiz yok. Yeniden askeri vesayet olmaz. Yazınızda eleştirdiğiniz basın bildirisi, ilk basın bildirisine açıklık getirmek amacıyla yapıldı. Genelkurmay Başkanlığı eleştiriye açık bir kurumdur. Biz eleştirileri saygıyla karşılaşırız. İtirazımız yakışıksız, çirkin tanımlamalara ve bu yakışıksız, çirkin tanımlamaları büyütüp çoğaltanlaradır." denildi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel adına Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Tuğgenaral Ertuğrulgazi Özkürkçü, Hürriyet'ten Ahmet Hakan'a ilettiği açıklamada Ergenekon ve Balyoz davalarının yeniden görülmesi için yaptığı başvuruyla ilgili şöyle denildi:

-BİR: Genelkurmay Başkanlığı kendi görev alanı ile ilgili olarak kamuoyu ile paylaştığı hususlarda ve en son yayınlanan "SUÇ DUYURUSU" öncesinde de hiç kimseden talimat almamıştır.

-İKİ: Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ilgili bütün davaların duruşmaları personelimiz tarafından bizzat duruşma salonlarında izlenmiş ve bilgiler günlük olarak Genelkurmay Başkanlığı'na sunulmuştur. Aksi iddialar gerçek dışıdır.

-ÜÇ: Tutuklu arkadaşlarımız cezaevlerinde düzenli olarak ziyaret edilmiştir. (Bu ziyaretler devam etmektedir, cezaevi ziyaretçi kayıtlarından bu husus kolaylıkla teyit edilebilir). Bu ziyaretlerin sonuçları, bir başka ifade ile arkadaşlarımızın istekleri Genelkurmay Başkanlığı'na iletilmiş / iletilmekte ve mevzuat dahilinde uygun görülen talepler derhal işleme konulmaktadır. Hiçbir isteğe duyarsız kalınmamıştır ve kalınmamaktadır.

-DÖRT: Suç duyurusunda geç kalındığı yönündeki iddialar ile ilgili olarak kamuoyuna yaptığımız açıklamalar dikkatle incelenirse görülecektir ki: Türk Silahlı Kuvvetleri bir kamu kuruluşudur ve yasalara uymak zorundadır. Bu nedenle "YARGIYA MÜDAHALE" olarak algılanmamasına ve bazı kişi ve çevreler tarafından TSK aleyhinde kullanılmamasına azami dikkat ve hassasiyet gösterildiği için hukuki olarak müdahil olunmamıştır. Ancak görüş ve teklifler, devletin en üst kademesi ile paylaşılmış ve yargının sonucu beklenilmiştir.

-BEŞ: Ayrıca tutuklu arkadaşlarımızın kendileri, eşleri ve çocuklarının sorunlarına ilişkin olarak Genelkurmay Başkanlığı ile bağlı oldukları Kuvvet Komutanlıkları ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından maddi ve manevi olarak yakından ilgilenilmiş ve ilgilenilmeye devam edilmektedir.

-ALTI: Genelkurmay Başkanlığı'nın konuya duyarsız kaldığı ve personeline vefa göstermediği iddiaları kabul edilemez.

-YEDİ: Sonuç olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'ni siyasi çekişmelerin dışında tutmak ve demokratik parlamenter sistemin işlemesine yardımcı olmak çalışmalarımızda temel prensibimiz olmuştur. Kurumsal sorumluluğumuzun gereği olarak bu çizgideki tutum ve davranışımızı sürdürmeye kararlı olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Çünkü güzel ülkemizde huzur istiyoruz. Her türlü çekişme / çatışmadan uzak olmak arzusundayız ve her kuruluşun kendi görevini yapmasının veya görev alanına ilişkin görüş ve tekliflerini ilgili ve yetkili kişilerle paylaşmasının ve diyalog kurarak problemlerini çözmesinin en akılcı ve doğru yöntem olduğunu düşünüyoruz.

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?