Genelkurmay'dan açıklama üstüne açıklama

Genelkurmay Başkanlığı'dan bugün açıklamaların birinde "gizli yapılanmalar"a karşı gereken adımların atıldığı belirtilirken, bir diğerinde ise Orgeneral Necdet Özel'e yönelik iddialarla ilgili yargıya gidileceği belirtildi

Genelkurmay'dan açıklama üstüne açıklama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Genelkurmay Başkanlığı bugün açıklama üstüne açıklama yaptı. Sabah saatlerinde kurumun resmi internet sitesinden yapılan ilk açıklama, TSK içindeki gizli yapılanmalarla ilgiliydi. Daha sonra ise basın kuruluşlarına gönderilen bilgi notunda "gizli yapılanmalardan" ne kastedildiği belirtildi. Bir başka bilgi notunda ise Genelkurmay Başkanı Necdet Özel hakkında bir televizyon programında iddialarda bulunanlar hakkında yargıya gidileceği belirtildi. Notta, iddialarına dava açılacak şahsın da kim olduğu isim verilerek vurgulandı. 

Sabahki ilk açıklamada, " Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki paralel yapılanmayla ilgili söylem ve iddialara yönelik olarak, ilk günden itibaren kapsamlı olarak, hem idari hem de adli inceleme başlatılmış, elde edilen tüm bilgiler en ince detayına kadar değerlendirilmiş, iddia sahiplerinin bilgisine başvurulmuş ve konu üzerindeki çalışmalar yoğunlaştırılmıştır. " ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi: "Türk Silahlı Kuvvetleri; hiçbir legal görünümlü illegal yapılarla ve illegal tüm odaklarla, irtibat ve işbirliği içinde olmamıştır. Bundan sonra da olmayacaktır. Çünkü Türk Silahlı Kuvvetleri milli bir ordudur. Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki paralel yapılanmayla ilgili söylem ve iddialara yönelik olarak, ilk günden itibaren kapsamlı olarak, hem idari hem de adli inceleme başlatılmış, elde edilen tüm bilgiler en ince detayına kadar değerlendirilmiş, iddia sahiplerinin bilgisine başvurulmuş ve konu üzerindeki çalışmalar yoğunlaştırılmıştır. Türk Silahlı Kuvvetlerinde disiplinsizliğe ve itaatsizliğe müsamaha ve hoşgörü ile bakılmamaktadır. Bu bağlamda, haklarında yasal yeterli delil ve kanaat oluştuğu takdirde, o kişilerin Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişikleri derhal kesilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin bazı mensuplarına yönelik olarak yıllardır devam eden ve bugün 'KUMPAS' yapıldığı söylenen davalar da dikkate alınarak ileride aynı durumla karşılaşmamak için iddiaların daha titiz bir şekilde, kurum içerisinde her hangi bir yara açmadan adil, vicdani ve hakkaniyet esaslarına göre sonuçlanması için gayret sarf edilmektedir."

NECDET ÖZEL'LE İLGİLİ AÇIKLAMA

Diğer taraftan dün akşam bir TV kanalında yayınlanan programda TSK ve Genelkurmay Başkanı hakkındaki iddialar üzerine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'den açıklama geldi.

Yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: ''Deşifre programına konuk olarak katılan bir konuşmacının gerçekle hiçbir ilişkisi bulunmayan, asılsız, şahsımı ve silah arkadaşlarımı karalamaya yönelik ve kamuoyunda bilgi kirliliği yaratmayı amaçladığını düşündüğüm sözleri nedeniyle kendisini kınıyor, şahsımla ilgili sarf ettiği sözleri nedeniyle yasal yollara başvuracağımı kamouyunun bilgisine sunuyorum."

Genelkurmay Başkanlığı'nın yukarıdaki açıklamasına daha sonra bir ek daha yapıldı. Ek basın notu, şu şekilde: “Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı: Sayın Genelkurmay Başkanı adına gönderilen kısa açıklamada kast edilen kişi Emekli Yarbay Mustafa Dönmez'dir. Kesinlikle Emekli Albay Dursun Çiçek değildir. Internet sitemizde yapılan Basın Açıklaması ise son zamanlarda muhtelif kişilerce TSK'ya yönelik yapılan asılsız iddialara yöneliktir. Paralel yapılanmadan kastımız içinde Bölücü Terör Örgütünün de dahil olduğu tüm paralel yapılanmalardır."

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 13:15
banner53
YORUM EKLE

banner39