banner39

Gizli tanık: Özal'ı karısı zehirledi

Turgut Özal'ın ölümüyle ilgili başlatılan davanın bugünkü duruşmasında konuşan gizli tanık Selçuk, Özal'ı karısı Semra Özal'ın zehirlediğini iddia etti

Güncel 11.09.2013, 18:06 11.09.2013, 18:21
Gizli tanık: Özal'ı karısı zehirledi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın şüpheli ölümüne ilişkin davanın ilk duruşması yapıldı. Ne sanık Levent Ersöz ne de müştekiler Semra Özal ve Ahmet Özal salonda yoktu.

Üç isim de sağlık sorunları gerekçesiyle duruşmaya katılmadı. Tarihi davanın ilk duruşmasına iddianamenin de dayanağını oluşturan gizli tanık Selçuk'un ifadeleri damgasını vurdu.

23 Ağustos 2013 tarihinde verdiği ifadesinde Turgut Özal'ın zehirlendiği iddiasında bulunan Selçuk, şu ifadeleri kullandı: "1991-1999 yıllari arasinda Jitem'de görev yaptim. Özal'in öldürülmesi için Semra Özal'a Levent Ersöz tarafindan bazı görüntülerle şantaj yapılmıştır. Levent Ersöz, Hasan İğsiz ve Süleyman Demirel'in de bulunduğu ortamda cinayetin nasil işleneceğini dair brifing verilmişti."

Gizli tanık Selçuk, şüpheli ölen Özel Harekat Eski Daire Başkanı Behçet Oktay'ın da Özal'ın zehirlenerek öldürüldüğünden bilgisi olduğunu iddia etti.

Selçuk, Ahmet Özal'dan yüklü miktarda para isteyen Oktay'ın "Eğer bana bu parayı temin edebilirseniz Özal'ın zehirlenerek öldürüldüğünü size kanıtlarım" dediğini iddia etti.

İddianamede Özal'ın Genelkurmay'a bağlı olduğu iddia edilen TUSHAD'a bağlı beyaz kuvvetler tarafından öldürüldüğü öne sürülmüştü.

Jandarma Genel Komutanlığı'ndan gelen yazıda Genelkurmay bünyesinde TUSHAD Beyaz ve Siyah Kuvvetler adlı bir yapının bulunmadığı belirtildi. Yazıda deneme amacı ile kurulan JİTEM'in 1995 yılında lağvediliği söylendi.

Levent Ersöz'ün avukatı Coşkun'un davanın gizli yapılması talebi reddedilirken bir sonraki duruşmanın 9 Aralık'ta yapılması kararlaştırıldı.

Ahmet Özal'ın bir sonraki duruşmada tanık olarak dinlenmesi kararlaştırıldı.

Özal gelmezse zorla getirilecek.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?