Gizli tanıktan Gülen Cemaati'yle ilgili ağır iddialar

Gülen Cemaati aleyhinde gizli tanıklık yaparken deşifre olan eski emniyet istihbarat çalışanı Altınlı, 2001'deki krizden önce cemaatin haberdar edildiğini ileri sürdü

Gizli tanıktan Gülen Cemaati'yle ilgili ağır iddialar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hanefi Avcı’nın Gülen Cemaati ile ilgili suç duyurusunda gizli tanık olarak gösterdiği H.C.A' ifadesinde bazı iddialarda bulundu.

Yeni Şafak'tan Recep Yeter imzalı habere göre, A. ifadesinde 1998-2003 arasında sızdığı cemaatin sırlarını anlattı. A., 2001'deki krizden haberdar edildiklerini ve birikimlerini dolara çevirmelerinin tavsiye edildiğini ileri sürdü.

12 yıl Emniyet İstihbarat’ta çalışan, 1998-2003 arasında aralarına sızdığı Gülen Cemaati'nin bir mensubu gibi hareket eden istihbaratçı Hulusi Cemil A., 2005’te bir soruşturma ile meslekten atıldı ve cezaevine girdi.

A., 2010’da Hanefi Avcı’nın cemaatle ilgili suç duyurusunda ‘gizli tanık’ olarak gösterildi. Kimliği açık şekilde ifadesi alınan ve deşifre olan A., buna rağmen 2010’da cemaatle ilgili tüm bildiklerini yer, tarih ve isim vererek anlattı. Ancak Avcı’nın dilekçesi takipsizlikle sonuçlandı.

17 Aralık’tan sonra Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi, A.’nın bir kez daha ifadesini aldı.

İDDİALAR

A. şu iddialarda bulundu: Ev sohbetlerinde talimatlar bize iletiliyordu. Genelde uyanık olmamız, kendimizi deşifre etmememiz yönündeydi. 2001’de gelen talimatta ekonomik kriz olacağını ve tüm birikimimizi dolara çevirmemiz istendi. İstihbarat Şube’de görevli diğer polis memurlarını ve amirlerini 'bu solcu, bu ülkücü, bu laik' gibi değerlendirip takip ediyorduk. İstihbarat içinde istihbarat yapıyorduk. Aynı şubede çalıştığımız başkomiser M.T. cemaate karşı olduğu için, komiser E.A. ülkücü ve cemaat karşıtı olduğu için şube müdürü C.C.’nın talimatıyla haklarında isimsiz şikayet dilekçesi yazdık ve şubeden atılmalarını sağladık.

Bazı cemaat mensubu polis arkadaşlar İslami yönden benden daha liyakatli olmasına rağmen düzenli para vermedikleri için, ben düzenli ödeme yaptığım için ders imamlığı seviyesine getirdiler. Batman’daki cemaat imamı o dönemde E. Meslek Lisesi’nde öğretmen olan Muhsin kod ismini kullanan gerçek ismi M.’dir. 2000’li yılların başında Emniyet İstihbarat'ta cemaatçi ve ülkücü ayrımı fazla oldu. 2003'te Trakya'da güçlü olmadığımız için Edirne’yi yazmamama rağmen tayinim gerçekleşti. Personelden sorumlu müdür M.E. İstihbarat'ta çalışan amir ve memurların tayinlerini paralel yapının isteği doğrultusunda gerçekleştirirdi. Tayinim bu şekilde gerçekleşti. Edirne T. Meslek Lisesi’nde din dersi öğretmeni Murat adlı şahıs benimle irtibata geçerek cemaat adına benden sorumlu olduğunu istihbarat şube müdürlüğü içerisindeki imamlık görevinin kendisine verildiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 13:38
banner53
YORUM EKLE

banner39