banner39

Göktürk uydusunun kilosu 500 bin dolar

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yakında uzaya fırlatılacak olan Göktürk uydusunun kilosunun 500 bin dolar olduğunu söyledi

Güncel 11.11.2012, 12:59 11.11.2012, 12:59
Göktürk uydusunun kilosu 500 bin dolar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye ekonomisinin önemli bir seviyeye geldiğini ifade ederek, ''Bugün ulaştığımız noktaya son 10 yılda sağlanan ekonomik ve siyasi güven ortamı sayesinde geldik'' dedi.

Bakan Ergün, Termikel'in Sincan OSB'deki tesislerinde düzenlediği 55 yıl bayi toplantısına katıldı.

İşletmelerin bir kısmının kurulurken, diğer bir kısmının ise ortaklar arası anlaşmazlık, yeniliklerin takip edilmemesi ve yeni pazarlara gidilmemesi nedeniyle kapanmak zorunda kaldığına dikkati çeken Ergün, işletme ömrünü uzatmanın kurallarını yerine getirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Türkiye'nin ihracatının yüzde 90'dan fazlasının sanayi üretimi olduğunu ama bunun yüzde 70'inin orta teknoloji, yüzde 26'sının düşük teknoloji, geri kalan sadece yüzde 4'lük bölümün ise yüksek teknoloji ürünleri kapsadığını bildirdikten sonra Ergün, şöyle devam etti:

''Bizim ihraç ettiğimiz ürünlerin kilogram fiyatı 1-2 doları geçmiyor. Bu Almanya'da 5-6 doları buluyor. Çünkü daha fazla yüksek teknoloji satıyorlar. Termikel'in ürünlerinde bu oran 7-9 dolar civarındadır. Bu Türkiye'nin toplam ihracatında varması gereken bir rakam. Biz hedefi olan bir ülkeyiz. Siyasi ve ekonomik istikrarı olmayan bir ülkede hedeflere ulaşmak mümkün değil. Bugün ulaştığımız noktaya son 10 yılda sağlanan ekonomik ve siyasi güven ortamı sayesinde geldik. Çünkü yatırımcı yatırımını bu şartlar altında daha rahat yapabilir, tüketici de güven varsa borçlanır.''

Bir ülkede ekonomik istikrarın sağlanması ve makro ekonomik dengelerin kurulması halinde faizlerin düşeceğini dile getiren Bakan Ergün, Türkiye'de daha önce yüzde 60-70 faizle ancak 9 aylığına borçlanılabilindiğini ama bugün yüzde 5-6 faiz oranıyla 10 yıldan fazla vadeli borçlanmanın mümkün olduğu bir seviyeye gelindiğini ifade etti.

''ALTYAPI SAĞLAM OLMAZSA BİR ŞEY İNŞA EDİLEMEZ''

Türkiye'nin ihracatının 10 yıl önce 36 milyar dolar seviyesindeyken ekonomide atılan adımlarla 150 milyar seviyesine yükseldiğini vurgulayan Bakan Ergün, ''10 yıl önce 230 miyar dolarlık üretim yapabilen bir Türkiye, bugün yıllık 800 milyar dolarlık üretim yapmakta. Daha önce dünyanın 26. büyük ekonomisi olan ülkemiz, günümüzde 10 basamak çıkarak 16. sıraya yükseldi. Şimdi yeni hedeflerimiz var, oralara varmamız lazım. İhracatımızı 10 yıl içinde 150 milyar dolardan 500 milyar dolara çıkartmamız, milli gelirimizi 800 milyar dolar seviyesinden, 2 trilyon dolara yükseltmemiz lazım. Dünyanın 16. büyük ekonomisi olan Türkiye'yi de 10 büyük ekonomiden biri haline getirmeliyiz. Bunun için istikrar ve güven ortamı, bunun için makro ekonomik dengeler önemli. Alt yapı sağlam olmazsa üste bir şey inşa edemezsiniz. Alt yapıda budur, istikrar ve güven ortamıdır'' diye konuştu.

İnsanların hem siyasi hem de ekonomik anlamda geleceğe güvenle bakmasının önemli olduğunu dile getiren Ergün, vatandaşların bir dönem ''Yarın darbe olacak mı?'', ''Muhtıra verilir mi?'' ve ''Hükümet partisine kapatma davası açılır mı?'' gibi kaygılarla yatırım ve harcama yapmaktan çekindiğini ifade etti.

Bakan Ergün, bugün insanların yarın ne olacağı konusunda akıllarında soru işaretlerinin kalmadığını belirterek, ''Yarın ne olacağı bellidir. Seçimler olur, halk kimi beğenirse o iktidara gelir. Başka bir el artık devreye giremez. Bunlar bertaraf olmuştur Türkiye'de. 'Faiz oranları, enflasyon artar mı, döviz kuru ne olur?' Bu kaygılar varsa insanlar yatırım yapar mı? Yapmaz. Bu kaygıların olmaması lazım'' dedi.

GÖKTÜRK UYDUSUNUN KİLOSU 500 BİN DOLAR

Hedeflerinin ileriki 10 yılda faiz oranlarının daha da düşmesi, enflasyonun daha da azalması ve kamu borçlarının milli gelir içindeki payı ile bütçe açığının daha da azalması yönünde olduğunu bildiren Ergün, şunları kaydetti:

''Türkiye'deki sanayinin dönüşümünü sağlayarak yüksek teknoloji ürünler satarak 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşabiliriz. Geçtiğimiz gün 'Göktürk' uydumuzu uzaya fırlatmak için Çin'e gönderdik. 10 yıl içinde uydularımızı kendimiz yapıp kendimizin gönderebileceği bir imkana da kavuşacağız. Bu 400 kilogramlık uydu 200 milyon lira. Yani kilosu 500 bin dolara geliyor. Bir yandan kilosu 1 dolara ürünü satmak var, diğer yandan ise kilosu 500 bin dolara ürünü satmak var. 500 milyar dolarlık ihracat hedefine, yüksek teknolojili ürünlerin sayısını arttırarak ulaşacağız.''

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?