banner15

Gölcük'te rehineler kurtarıldı

Polis ekipleri banka şubesine operasyon gerçekleştirdi

Gölcük'te rehineler kurtarıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kocaeli'nin Gölcük ilçesindeki bir banka şubesine soygun amacıyla girerek içerideki 12 kişiyi rehin alan Suriye asıllı silahlı soyguncu, yaklaşık 6,5 saatlik ikna çabaları sonuç vermeyince gerçekleştirilen operasyonda yaralı ele geçirildi.

Banka şubesinin önüne bir aracın getirilmesinin ardından özel harekat polisleri, operasyon gerçekleştirdi. Polisin şubeye girmesinin ardından birkaç el silah sesi duyuldu. Bu sırada bankadaki rehinelerin dışarı çıktığı görüldü.

Merkez Mahallesi Amiral Sağlam Caddesi'ndeki bir banka şubesine saat 17.00 sularında gelen henüz kimliği belirlenemeyen ve Suriyeli olduğu söylenen silahlı kişi, içeride, aralarında müşterilerin de bulunduğu 12 kişiyi rehin aldı. Bunun üzerine bölgeye çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Polis ekipleri, caddeyi güvenlik önlemi alarak trafiğe kapattı.

SOYGUNCU, ÇARŞAFLA BANKAYA GİRDİ

Rehin alındıktan sonra kurtulanlardan Musa Mısırlıoğlu, zanlının çarşaf giydiğini ve sadece gözlerinin gözüktüğünü belirterek, "Elinde sprey vardı, gaz sıktı, birinci kattaki herkes dışarı kaçtı" dedi.

Mısırlıoğlu, zanlının bankaya soygun için girdiğini vurgulayarak, "Paraları çıkarttırdı, kasayı boşalttırdı, bankamatikteki paraları da boşalttırdı, korumayla beraber çuvala koydu, bu sefer korumayı rehin aldı. Biz yukarıdaydık 7-8 kişi vardık. İkinci katta da 2 kız vardı, onları ben sakinleştirdim, 'durun' dedim. Koruma camdan kendini aşağı attı, koruma kendini aşağı atınca yukarıya çıktı. 3-4 el ateş etti, kapıyı kırdı. Odaya girdi, birkaç tane rehine aldı, tekrar aşağı indi" ifadesini kullandı.

OPERASYON YAPILDI

Zanlının talebi üzerine şube binasının önüne getirilen otomobil, bagaj kapısı açık şekilde bir süre bekletildi. Bazı rehineler ve parayla bankadan ayrılma istediğini polislere ilettiği öğrenilen şüphelinin ikna edilmesine yönelik görüşmelerden sonuç alınamadı.

Bunun üzerine özel harekat polisleri, operasyon gerçekleştirdi. Polisin şubeye girmesinin ardından birkaç el silah sesi duyuldu. Bu sırada bankadaki rehinelerin dışarı çıktığı görüldü.

Kocaeli İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, banka şubesine yapılan operasyona ilişkin, 4 rehinenin sağ salim kurtarıldığını belirterek, "Zanlı yaralı. Üstünde bomba düzeneği var" dedi.

Yarımel, şahsın üzerindeki düzeneğin bomba imha uzmanları tarafından etkisiz hale getirildiğini, şüphelinin hastaneye kaldırıldığını belirterek, operasyonda bir özel harekat polisinin de hafif yaralandığını ve hastaneye sevk edildiğini kaydetti.

"ÖRGÜTSEL BİR BAĞLANTISI YOK"

Yarımel, şüphelinin Suriye asıllı olduğuna aktararak şu bilgileri verdi:

"Kendisiyle müzakerelerde bulunduk. Arapça ve Türkçe'yi çok az kullanıyor. Bu iş adi, örgütsel bir durum yok, bir bağlantısı yok. Bu işle ilgili olarak kendisinin, çocuklarının ve eşinin paraya ihtiyacı olduğunu, böbrek ve birçok rahatsızlıkları olduğunu, o yüzden bu soygunu yaptığını söyledi."

Rehinelerin başta 12 kişi olduğunu dile getiren Yarımel, "Rehinelerden 8 kişi camdan atlayarak kaçmıştı. 4 tane rehine kalmıştı. Onları da biz operasyon sırasında sağ salim kurtardık. Şahıs şu anda ağır yaralı" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2015, 01:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35