banner39

Göle: Burka mahremiyeti hatırlatıyor, ne güzel!

Nilüfer Göle'ye göre, burka mahremiyeti, bize ait alanı temsil ediyor, her şeyin görünür olmayacağının altını çiziyor.

Güncel 25.05.2010, 11:15 27.04.2020, 12:02
Göle: Burka mahremiyeti hatırlatıyor, ne güzel!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

'Burka mahremiyettir'. Bu sözün sahibi, 19 yıl önce yayımlanan 'Modern Mahrem' kitabıyla Türkiye’deki başörtüsü tartışmalarını farklı bir boyuta taşıyan Nilüfer Göle. Göle, Taraf’tan Tuğba Tekerek’e verdiği röportajda da burkanın mahremiyeti temsil ettiğini vurguladı.

Avrupa’da yapılan burka tartışlarını kışkırtıcı bulan Nilüfer Göle, burkanın, azınlığın gücü ve modernitenin aydınlık dünyasından kopuşunu temsil ettiğini ifade ederek, ‘Burka modernliğe karşı tam karanlık. Ben de zaten tam aydınlıktan yana değilim’ dedi.

Batının dikte ettiği şeffaflaşmanın tehlikeli olduğunun altını çizen Göle, aydınlaşma ideolojisinin insanı düzleştirdiğini, katmanlarından tamamen yoksun bıraktığını kaydetti.

Burkanın karanlığını sevdiğini söyleyen Göle, ‘unutmak istediğimiz ama burkanın hatırlattığı bir şey var: Mahremiyet ve her şeyin görünür olmayacağı. Modernleşmenin önemli özelliklerinden birisi her yeri aydınlatmaktır. Çok güzel, her yer aydınlatılsın. Daha güvenceyle dolaşıyoruz, sokaklar da bize, kadınlara ait oluyor. Işık, modernitenin bir parçası, ama p kadar çok ki, bazen çok göz alıyor, gölge, loş alan bırakmıyor. Loşluğa katlanabilen kimse yok… İşte bu noktada burka kavgası bize kaybettiğimiz şeyleri hatırlatabilir.’ dedi.

Aydınlatılmış toplumun gözetlenebilir ve denetlenebilir olduğunu kaydeden Göle, ‘Özel alanla kamusal alan arasında hiçbir karanlık nokta bırakmıyor. Konuşmaya zorlanan bir toplum, itirafçı bir toplum… İslami ahlakta ‘ İyiliği emredin kötülükten sakındırın’ kuralı var. Bir hata işlemiş olabilirsiniz ama bu hatayı konuşarak, dolaşıma sokarak daha büyük bir günah işlersiniz. Bunun hangisi daha iyi ? Batı aydınlanmacı toplum ‘’ Madem yaptın söyleyeceksin’ diyor. Biz diyoruz ki ‘’ Madem yaptın bir de söyleme’ şeklinde konuştu.

Burka tartışmaların benzerini kaset skandalında da yaşandığını söyleyen Göle, Başbakan Erdoğan’ın batıda tartışılan ahlak tartışmalarının hedefinde olan İslami ahlaka uygun bir mahremiyet ilkesini göz önünde bulundurduğunu söyleyerek ‘’ Kötülükten sakındırma ilkesinin…, Şeffaflığın yatak odalarımıza kadar girmiş kamera ışığının olduğu bir dünyada iyi bir hatırlatmadır.’ dedi.

Yorumlar (3)
Kadir Cangızbay 12 yıl önce
Sosyoloji insanın özgürleşmesinin bilimidir ve de özgürleşme özne olmakla, özne olmak ise görünen/bilinen/tanınabilen bir yüzü olmakla
hatice çelik 12 yıl önce
Nilüfer Göle hanımefendiyi tesbitlerinden ötürü tebrik ederim,çalışmalarında başarılar dilerim.Saygılarımla...
İbrahim Yılmaz 12 yıl önce
Nilüfer hanımın yazdıkları Sosyoloji'ye saygımı artırıyor. Sosyoloji demek ki hiç değilse bazı durumlarda insanı yaygın kanıların böylesine ötesine geçirebiliyor.Böylesi bir farkındalık ve böylesi korkusuzluk kazandırabiliyor. Gönülden tebrikler
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?