banner39

Gölsaatleri Şiir Akşamı 21 şairi buluşturdu

Küçükçekmece Belediyesi, 5’inci kez düzenlediği Göl Saatleri Şiir Akşamı, yurtiçi ve yurtdışından 21 şairi, edebiyatseverlerle buluşturdu. Göl kenarında şiir dinletilerinin gerçekleştirildiği program, Türk halk müziği konseriyle son buldu.

Güncel 01.06.2016, 09:30 01.06.2016, 09:30
Gölsaatleri Şiir Akşamı 21 şairi buluşturdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Küçükçekmece Belediyesi'nin geleneksel hale getirdiği 5’inci Göl Saatleri Şiir Akşamı programı edebiyat dünyasından önemli isimleri buluşturdu. Küçükçekmece göl kenarı Mavran Adası’nda Hüseyin Köroğlu'nun sunumuyla gerçekleşen etkinliğe, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz'in yanı sıra çok sayıda şiir sever katıldı.

Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz etkinlikteki konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Etkinlik için hem yurtdışından hem yurdumuzun değişik yörelerden şairleri davet ediyor. Aralarından birini onur konuğu ilan ediyoruz. İtalya’dan Bosna’dan gelen şairlermiz vardı.”

Uluslararası bir kimlik taşıyan ve yurt içi ve yurt dışından 21 şairle şiir tutkunlarını buluşturan programda; şiirler okuyan usta şairler katılımcılara duygu dolu bir akşam yaşattı. Göl kenarında gün batımıyla başlayan şiir dinletilerinde, evrensel dilin ortak noktası yine şiirdi.

MUHTELİF ÜLKELERDEN ŞAİRLER KATILDI

Etkinliğe Bosna’dan katılan Naida Mujkiç festival hakkında şu şekilde konuştu: “Bosna’dan geliyorum. Şahane bir akşam oldu ve burada olmaktan gurur duydum. Bu programı organize edenlere çok teşekkür ediyorum. Türkçe bilmiyorum. Burada bazı şiirleri anlamak benim için zordu. Ama şunu görüyorum ki insanları anlamak için dile ihtiyaç yok. Kalplerimizde bunu hissedebiliyoruz. Bugün burada şiirleri dinlerken de hisstetiğim buydu. İstanbul'da daha öncede bulunmuştum bu gece de istanbul'a dair bir şiir okudum.”

Mehmet Aycı, Cengizhan Orakçı, Ayşe Sevim, Mustafa Uçurum, Nurettin Durman, Sıtkı Caney, Şakir Kurtulmuş, Hayriye Ünal programa Türkiye’den katılan şairler arasındaydı. Etkinlik ayrıca Bosna Hersek, İtalya, İspanya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suriye'nin içinde olduğu birçok ülkeden şairleri ağırladı. 5’inci Göl Saatleri Şiir Akşamı programı; Türk halk müziği sanatçısı Ayfer Vardar konseriyle son buldu.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?