banner39

banner35

Google, İstanbul ve Çanakkale boğazlarının adını yeniden düzeltti

İstanbul ve Çanakkale boğazlarının adlarının geçtiğimiz haftadan itibaren Yunanca “Bosphorus” ve “Dardanelles” isimleriyle değiştiren arama motoru Google, tepkiler üzerinden hatasını düzeltti.

Güncel 02.12.2020, 08:49
Google, İstanbul ve Çanakkale boğazlarının adını yeniden düzeltti

İstanbul ve Çanakkale boğazlarını Yunanca karşılıkları ile işaretleyen internet arama motoru Google, tepkiler karşısında geri adım attı. İstanbul ve Çanakkale boğazlarının adlarının geçtiğimiz haftadan itibaren Yunanca “Bosphorus” ve “Dardanelles” olarak gösteren Google arama motorları boğazların isimlerini dün sabah itibariyle düzeltti.

Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi, hatanın düzeltilmesi için önceki akşam sosyal medya hesapları üzerinden kampanya başlattı. İsimlerin, Türkçe adlarıyla düzeltilmesi için arama motorları üzerinden isim düzeltme yapılması istendi. Türkiye ve dünyadaki yüz binlerce Türk vatandaşı harekete geçti. Kampanyaya yüz binler katılınca Google, hatayı dün sabah itibariyle düzeltti. Google arama motorları ve haritalarında artık İstanbul ve Çanakkale Boğazları Türkçe olarak yer alıyor.

Kaynak: Yenişafak

Yorumlar (1)
Ömer 1 yıl önce
Sağolun Çanakkale Boğazı konusundan benim sizin sayenizde haberim oldu. Fakat hata tam düzeltilmedi. İstanbul Boğazı yazınca bir yer çıkıyor ama normalde harita üzerinde İstanbul Boğazı yazması gerekirken hiç bir yazı yok. Yani haritaya baktığınızda sanki İstanbul Boğazı yokmuş gibi bir durum var. Siz de kontrol edebilirsiniz.
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?