banner39

Görmez: Batılılar örgütleri yasak silahlarla donatıyor

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Batılı ülkeler şiddet örgütlerini her türlü yasaklanmış savaş silahı ile donatıp, katillerin kimyasal silahlarla halklarını öldürmesine izin vermektedirler" dedi

Güncel 27.12.2015, 14:13 27.12.2015, 14:20
Görmez: Batılılar örgütleri yasak silahlarla donatıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, hiçbir stratejinin Müslüman kanının dökülmesini önlemekten daha değerli olmadığını belirterek, “Hiçbir siyaset, Müslümanların parçalara ayrılarak birbirini katletmesini önlemekten daha önemli değildir” diye konuştu.

Görmez, Dünya İslam Mezhepleri Yakınlaştırma Birliğince düzenlenen  29. Uluslararası Vahdet Konferansı'nın  “İslam dünyasında mevcut krizler” başlıklı açılış oturumunda bir konuşma yaptı.

Bölgede yaşananlara hiçbir mümin vicdanın sessiz kalamayacağını ve kalmaması gerektiğine işaret eden Görmez, "Fitne ve tefrika (sürekli anlaşmazlık) ateşinin İslam ümmetini her taraftan kuşattığı günümüzde işgal ve istibdatlardan sonra bugün her türlü şiddet ve cinayeti caiz gösteren, kendilerinden olmayan herkesi tekfir ederek (kafir sayarak) ötekileştiren anlayış, İslam dünyasının kalbine bir hançer gibi saplanmış durumdadır” değerlendirmesinde bulundu.

“HİÇBİR STRATEJİ, MÜSLÜMAN KANINI ÖNLEMEKTEN DAHA DEĞERLİ DEĞİL”

Bu buluşmanın bir vahdet buluşması olduğunu hatırlatan Görmez, şöyle dedi:

"İslam dünyasından barut kokusu yükselirken acımız ortak, derdimiz ortak, duamız ortak olmalıdır. İslam ümmetinin yeşerttiği mümtaz medeniyetleri, bu medeniyetlerin ortaya koyduğu büyük tecrübeleri yok sayarak yol alamayız. Bütün bu müktesebatı dışlayan, ümmetin vahdetine aykırı yorum ve dayatmalar içeren, şiddet ve zorbalık öngören nevzuhur dini akımlara karşı hep birlikte mücadele etmek zorundayız. Hiçbir strateji, Müslüman kanının dökülmesini önlemekten daha değerli değildir. Hiçbir siyaset, Müslümanların parçalara ayrılarak birbirini katletmesini önlemekten daha önemli değildir.”

“KERBELALAR SURİYE’DE, IRAK’TA, YEMEN’DE VE BAŞKA DİYARLARDA TEKRARLANIYOR”

“Biz batılı veya doğulu ülkelerin aramızda ayrılık çıkarmadığını söylemiyoruz” diyen Görmez, "Zira onların bakanlarıyla, elçileriyle, uzmanlarıyla askeri görevlileriyle, güvenlik danışmanlarıyla ülkemizden ayrılmadıklarını görüyoruz. Onlar ülkelerimizdeki şiddet örgütlerini her türlü yasaklanmış savaş silahı ile donatmaktadırlar. Katillerin liderlerine, kendileri için yasak gördükleri kimyasal silahlarla halklarını öldürmeye izin vermektedirler. Ölenler mustazaf (mazlum) olduğu sürece kendilerinden hesap sormamaktadırlar" sözlerine yer verdi. 

Acıların arttığını, mazlumların çoğaldığını ifade eden Görmez, "Kerbelalar Suriye’de, Irak’ta, Yemen’de ve başka diyarlarda tekrarlanıyor. Bizler bugün Ehl-i beyt yolunun bizi ayrıştırmadığını, buluşturduğunu fark etmeliyiz. Dinimizi daha derin bir anlayışla anlamak ve birbirimize karşı daha fazla sükunet ve engin bir hoşgörü ile yaklaşmak için çaba sarf etmeliyiz" diye konuştu.

Yorumlar (1)
Erdem Akıl 7 yıl önce
Batı'nın bütün zenginliği İslam Alemi'nin yeraltı kaynaklarını sömürerek bizleri ürettikleri malları pazarladıkları tüketicilere dönüştürmeleri sayesindedir. Özellikle bölgemizi kan gölüne çeviren bütün anlaşmazlık ve çatışmaların arkasında Sömürgeci Batılıların kirli oyunlarını görmemek için kör olmak gerek. Gelin Milli Menfaatler putunu yıkalım, birbirimizi hor ve aşağı görmeden unutulmuş islam kardeşliği hukukunu tesis edip özgürlük mücadelesini başlatalım ki bu Ümmet zilletten kurtulsun!
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?