banner39

Görmez: İslam aleminde yeni Filistinler oluştu

Vahdetin salon toplantıları ile değil kardeşlik ve ahlak ile kurulacağını belirten Mehmet Görmez, bugün yeni Filistinler oluştuğunu söyledi

Güncel 30.12.2015, 22:10 30.12.2015, 22:10
Görmez: İslam aleminde yeni Filistinler oluştu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Müslümanların işgal altındaki Kudüs ve Filistin'i özgürleştirme iddialarına karşı bugün yeni Filistinler oluştuğunu söyledi.

Uluslararası Vahdet Konferansı'na katılmak üzere İran'a giden Görmez, ziyareti ile ilgili Twitter'dan açıklamalar yaptı. Görmez, İran seyahatinin tüm İslam beldelerine gerçekleştirdikleri ziyaretler gibi; ümmeti düştüğü ateş çukurundan çıkarmanın karınca misali gayreti olduğunu kaydetti.

Kardeşliğin edebiyatla değil, ahlak, vicdan ve hukukla gerçekleştiğini kaydeden Görmez, "Vahdet; salon toplantılarında değil, samimiyette, irfan mektebinde filizlenir" dedi. Görmez, “Onlarca yıldır işgal altındaki ilk kıblemizi ve Filistin topraklarını özgürleştirme iddialarımıza karşın, bugün yeni Filistinler oluşmuştur” ifadelerini kullandı.

Bugüne kadar olduğu gibi, İslâmın özüne zarar veren sorunlarla mücadele edebilmek adına, ümmetinin her parçasıyla irtibatlarının süreceğini belirten Görmez, Twitter hesabından son olarak Müslümanlara ayrılığa düşmemeyi öğütleyen Ali İmran Suresi 103'üncü ayeti paylaştı.

Söz konusu ayetin meali şöyle:

"O hâlde hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’-ı Kerim’e) sımsıkı sarılın ve parçalanmayın! Hem Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani (siz) (birbirinize) düşmanlar idiniz de (Allah) kalplerinizin arasını (İslâm ile) birleştirdi; böylece O’nun nimeti sayesinde kardeşler oldunuz. Hem ateşten bir çukurun kenarında (küfür içinde) idiniz de sizi oradan kurtardı. Allah, size ayetlerini böyle açıklar, ta ki hidayete eresiniz."

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?