banner15

Görümlü Davası yarın başlıyor

Şırnak'ta 1993 yılında Görümlü köyünde altı köylünün öldürülmesi hakkında açılan davanın ilk duruşması yarın yapılıyor. Emekli Tuğgeneral Metin Sayar, 6 köylüyü hunharca öldürtmekle suçlanıyor

Görümlü Davası yarın başlıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Emekli Tuğgeneral Mete Sayar ve beş eski askeri personelin 1993 yılında Görümlü köyünde altı köylüyü işkence yaparak öldürdükleri iddiası üzerine 20 yıl sonra açılan davanın ilk duruşması yarın Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Dönemin Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tugay Komutanı olan Sayar, bu bölgede doğrudan sivillerin öldürülmesini emretmek suçuyla yargılanan en üst rütbeli askeri komutan olma özelliğini taşıyor. Ancak öldürülen köylülerin cesetlerinin askerler tarafından gömüldüğü iddialarına rağmen mezarlar henüz bulunamadı.

Davanın iddianamesinin önemli bir özelliği bu cinayetlerin işlendiği sırada tugayda askerlik hizmetini yapmakta olan askerlerin ifadelerine de yer verilmiş olması.

Tanık ifadelerine göre, "Askerler Görümlü köylülerini biraraya toplayıp evlerini ateşe vermişler ve bir grup erkeği alıp götürmüşlerdi. Askerlerin götürdüğü köylülerden Mehmet Salih Demirhan, Hükmet Şimşek, Hamdo Şimşek, Halit Özdemir, İbrahim Akıl ve Şemdin Cülaz'dan bir daha haber alınamadı. Onlarla birlikte götürülen diğer köylüler de kendilerine işkence yapıldıktan bir süre sonra bu altı kişinin alınıp gözden uzağa götürüldüklerini ve ardından silah sesleri duyduklarını anlattılar."

O dönem askerlik hizmetini yapmakta olan Yusuf Özdemir, iddianamede yer alan ifadesinde, "Sanıkların altı köylüyü dövdüklerini, sıraya dizdiklerini, dizlerinin altına ateş ettikten sonra dört çeker bir Land Rover'ın arkasına ayaklarından bağladıklarını" anlatıyor. Askerin ifadesine göre, "Sanıklar köylüleri bir müddet arabayla çekerek yerde sürükledikten sonra ateş ederek öldürdüler."

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2013, 14:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48