Gösteriler bugün de sürdü, ölü sayısı 24 oldu

Kobani eylemleri nedeniyle üç ilde ilan edilen sokağa çıkma yasağı kısmen kaldırıldı. Gösteriler ise bugün birçok kentte devam etti. Bugün ölenlerle birlikte eylemlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 24 oldu

Gösteriler bugün de sürdü, ölü sayısı 24 oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

IŞİD'in Kobani'yi almak için başlattığı saldırıları protesto etmek için başlayan olaylar dördüncü gününe girdi. Eylemlerde şu ana kadar 24 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin çoğu eylemciler tarafından yapılan linç girişimleri ile karşıt grupların verdiği tepkiler nedeniyle öldü. Olayların en şiddetli yaşandığı kentlerden biri olan Diyarbakır'da 10 kişi hayatını kaybetti. Kentteki sokağa çıkma yasağı gece için devam ediyor. Sokağa çıkma yasağı bu akşam saat 18'de başlayıp yarın sabah 6'ya kadar sürecek. ,Diyarbakır haricinde sokağa çıkma yasağı ilan edilen şehir ve ilçe ise kalmadı

Düzenlenen izinsiz gösterilerde çıkan olayların ardından valiliklerce 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/C maddesi gereğince "bozulan asayiş ve güven ortamının tekrar tesis edilmesi" için alınan sokağa çıkma yasağı 3 ilde tamamen, bir ilde ise kısmen kaldırıldı. Diyarbakır'da gündüz kaldırılan yasak, kent merkezi ile Silvan, Bismil, Lice, Dicle ve Hani ilçelerinde akşam 18.00-06.00 saatlerinde uygulanacak.

Batman Valiliği, il genelindeki sokağa çıkma yasağı kararının 10.00 itibarıyla kaldırıldığını açıkladı.

Mardin Valiliği, Kızıltepe, Nusaybin, Derik, Mazıdağı ve Dargeçit ilçelerinde konulan sokağa çıkma yasağının bugün sabah itibarıyla sona erdiğini bildirdi.

Siirt Valiliği de dün alınan sokağa çıkma yasağının bugün 07.00'den sonra kaldırıldığını duyurdu.

GÖSTERİLER DEVAM EDİYOR

Doğu ve Güneydoğu'daki bazı kentlerde yasa dışı gösteriler devam ediyor. Bitlis'in Güroymak ilçesinde, IŞİD'in Kobani'ye saldırmasını protesto eden göstericiler, PTT binasını ateşe verdi. İlçede dün gece boyu devam eden olaylarda göstericiler kamu mallarına zarar verdi.

PTT binasını ateşe veren göstericiler, öğretmenevi, birçok kamu binası, iş yerlerinin camlarını kırdı. İlçedeki banka şubeleri ve şubelere ait ATM'ler, trafik ışıkları olaylarda zarar gördü. Gece boyunca yollarda yakılan lastikler nedeniyle yollar kullanılamaz hale geldi.

Öte yandan dün gece Güroymak ilçe merkezinde toplanan göstericiler, bazı kamu binalarını da ateşe verdi. Göstericilerin yaktığı Şenevler Mahallesi'ndeki Kazım Karabekir Ortaokulu'nda eğitime bir gün ara verildi.

ANKAR'DA EYLEMCİLER YOL KAPATTI

Ankara'da yolu trafiğe kapatan bir grup, IŞİD ve hükümetin politikalarını protesto etti. Öğle saatlerinde Kolej Kavşağı'nda toplanan grup, pankart açıp Ziya Gökalp Caddesi’ni trafiğe kapattı. Mahmut Esat Bozkurt Caddesi’de eylem nedeniyle trafiğe kapatıldı.

KESK’in öncülüğünde düzenlenen protestoya Halkevleri ve İHD gibi kuruluşlar da destek verdi. Basın açılması yapmak isteyen gruba izin vermeyen polis, dağılmaları yönünde de uyarıda bulundu.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen, yaptığı konuşmada, çeşitli illerde adeta OHAL koşullarının hayata geçirildiğini, bu zihniyetin Ankara’da da olduğunu iddia etti. Demokratik tepkilerinin kanunsuz ve hukuksuz olarak görüldüğünü savunan Özgen, IŞİD’e, savaşa karşı seslerini duyurmak istediklerini söyledi.

Özgen, yaptığı konuşmanın basın açıklaması olmadığını, burada izin verilmediği için açıklamayı daha sonra belirleyecekleri bir yerde yapacaklarını söyledi. Özgen’in açıklamasının ardından grup bir süre Ziya Gökalp Caddesi’nde Kızılay istikametine yürüdükten sonra dağıldı.

ŞİŞLİ'DE GÖSTERİLER

Şişli'de, çeşitli sendika üyeleri IŞİD'in Irak ve Suriye'deki saldırılarını protesto etti.  Mecidiyeköy'deki bir alışveriş merkezi önünde toplanan KESK, DİSK ve Eğitim-Sen üyeleri, slogan atıp pankart açtı. Buradan yürüyüşe geçen gruptakiler, yolu trafiğe kapatarak AK Parti Şişli İlçe Başkanlığına yürümek istedi.

Bir süre yürüdükten sonra polis ekiplerince durdurulan grupla, polis arasında basın açıklamasının yapılacağı yer konusunda tartışma yaşandı.

Polisin yürümesine izin vermediği grupta bulunan HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel yaptığı açıklamada, "Kobani'de (Ayn el Arap) direnenler Ortadoğu halkları için direniyorlar. IŞİD denen bu katliamcı örgüt, bütün halklara karşı insanlık suçu işliyor. Bugün Ortadoğu’da insanlık suçu işleniyor" dedi.

KESK İstanbul 7 No'lu Şube Başkanı Mehmet Emin Kırşanlıoğlu da emekçilerin savaş politikalarından yana olamayacağını anlatarak, şunları söyledi:

"Emekçiler, Kobani'de ölüm kalım mücadelesi verenlerin katliamına sessiz kalamaz. Çünkü bugün sadece Kobani değil eşit, özgür, demokratik bir ülkede barış ve kardeşlik içinde hayatak isteyen herkes abluka altındadır. Gün barbarlığa karşı insanlık onuru mücadelesi veren Kobani halkıyla dayanışma ve direnişi sahiplenme günüdür."

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı eylem, konuşmaların ardından sona erdi. Eyleme, HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de destek verdi.

İZMİR'DE BAZI SENDİKALAR EYLEM YAPTI

İzmir'de bazı sendikalar ve meslek odası birlikleri, IŞİD'in Kobani'ye yönelik saldırılarını ve bu saldırılara tepki olarak çeşitli illerde yapılan izinsiz gösterilerde bazı kişilerin gözaltına alınmasını protesto etti.

Konak'taki eski Sümerbank binası önünde toplanan Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) üyesi bir grup, ellerinde pankartlarla bir süre slogan attı.

Burada grup adına basın açıklamasını yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Kobani'de IŞİD'in saldırlarına maruz kalanların Türk halkının yakınları olduğunu dile getirerek, "Bizim istediğimiz halkların barış içinde, kardeşçe yaşadığı bir Ortadoğu'dur.  Biz acıları mezhebe, ırka göre ayırmayız. Bizim için Filistin Şengal'dir, Gazze Kobani'dir" ifadesini kullandı.

KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Bülent Çuhadar da Kobani'ye yönelik saldırılara tepkisiz kalamayacaklarını belirterek, tezkerenin kaldırılmasını ve Kobani'ye destek verilmesini talep etti.

Çuhadar, Kobani'deki savaşa sessiz kalmanın taraf tutmak anlamına geleceğini kaydederek, "Bizim safımız insanlıktır. Bütün emek ve meslek örgütlerini, yurttaşlarımızı mücadeleye çağırıyoruz" dedi.

Grup, basın açıklamasının ardından bir süre oturma eylemi yaparak, olaysız dağıldı.

Öte yandan, Kütüphaneci Rasime Şeyhoğlu Sokağı'nda dün gece molotof kokteyli atılarak yakılan markette oluşan hasar, gündüz gözler önüne serildi. İçindeki ürünleri tamamen yanan marketin sahipleri ve çalışanları olayla ilgili ifade vermek üzere polis merkezine giderken, semt sakinleri de yaşananlara tepki gösterdi.

Semt sakinlerinden Tekin Barlı, gece yaklaşık 200 kişilik bir grubun yollara barikat kurup ateş yaktıklarını ve ulaşımı engellediklerini, markete molotof kokteyli atıklarını belirterek, "Polis gelinceye kadar eylemlerini sürdürdüler, sonra yukarı bölgelere kaçıp burada da okula zarar verdiler" dedi.

Göstericilerden korkan semt sakinlerinin kapılarını ve dükkanlarını kapatıp evlerine kaçtığını aktaran Barlı, göstericilerin çoğunun Kürt olmadığını, karışıklık çıkarmak üzere mahalleye gelen kişiler olduğunu savundu.

MENEMEN'DE ÜÇ KİŞİ GÖZALTINDA

Ayrıca dün gece Menemen'de yapılan izinsiz gösteride 3 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Asarlık mahallesindeki eylemde, göstericilerin belediye otobüsüne molotof kokteyli attığı, çevredeki kamu binalarını taşladığı öğrenildi. Bölgeye sevk edilen çevik kuvvet ekiplerinin tazyikli su ve biber gazı sıkarak müdahalede bulunduğu grupların polise taş, molotof kokteyli atarak karşılık verdiği bildirildi. Polislerin müdahalesiyle dağıtılan gruptan 3 kişi gözaltına alındı.

Malatya

Malatya'da 116 sivil toplum kuruluşu, son günlerde yaşanan toplumsal olaylara karşı sağduyu çağrısı yaparak herkesi çözüm sürecine sahip çıkmaya davet etti.

Malatya Sivil Toplum Platformu üyeleri, Malatya Kongre ve Kültür Merkezi önünde bir araya gelerek, sağduyu çağrısında bulundu. Platform adına açıklama yapan Enes Yıldırım, ülkede tansiyonun düşürülmesi için iktidar ve muhalefetiyle bütün siyasi aktörlerin, sivil toplum kuruluşlarının ve toplumun her kesiminin sağduyulu ve sabırlı davranması gerektiğini söyledi.

Çözüm sürecinin önemini vurgulayan Yıldırım, "Bunun için çözüm sürecinin gerektirdiği yasal düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmeli, demokratik açılımlar ve yapısal dönüşümler devam ettirilmeli ve yıllardır ertelenen yeni anayasa yapma süreci ivedilikle tamamlanmalıdır" diye konuştu.

Yıldırım, bu çalışmaların hızlandırılması ve canlı tutulması için Akil İnsanlar Heyeti'nin tekrar devreye girmesi gerektiğini kaydetti.

Gaziantep

Güney ve Güneydoğu Genç İş Adamları Federasyonu (GİAF) Başkanı Abdulkadir Akboz, IŞİD bahanesiyle gerçekleştirilen şiddet olaylarıyla çözüm sürecinin zarar gördüğünü söyledi.

Akboz, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yürüttüğü çözüm sürecinin önemine dikkati çekti. Çözüm sürecinin olumlu ilerleyişi sayesinde yaklaşık 2 yıldır anaların ağlamadığını vurgulayan Akboz, şunları kaydetti: Bölge halkı olarak bu olumlu sürecin meyvelerini almaya başlamışken son günlerde oluşan olumsuz gelişmeler bu sürecin zarar görmesine neden olmuştur. İnsanların arasına illegal örgütler dahil olmakta ve çözüm sürecinin zarar görmesi için provokatif eylemler yapılmaktadır. Bölge halkı olarak çözüm sürecinin aynı disiplinle devam etmesini temenni ediyoruz."

Ağrı

Taşlıçay'da gösteri düzenlendi. Kepenklerin kapalı olduğu Taşlıçay'da, göstericiler ev ve iş yerlerine taş attı, camlar kırıldı. Polis, grubu biber gazı kullanarak dağıtmaya çalıştı. Daha sonra ilçe merkezinde bulunan çok sayıda market, manav, kahve, kuaför gibi iş yerlerinin camları kırılıp, manav tezgahları ve araba lastikleri ateşe verildi.

Mehmet Akif Ersoy Caddesi'nden Transit Caddesi'ne kadar ilerleyen grup, AK Parti ilçe başkanlığı binasına da saldırdı. Ağrı il merkezinden gelen takviye çevik kuvvet ve özel harekat ekipleri ile jandarmanın da desteğiyle toplanan güvenlik güçleri, kalabalıkla görüşerek dağılmalarını istedi.

Birçok vatandaşın kalabalıkla ve güvenlik güçleriyle görüşmeleri üzerine toplanan grup dağıldı.

Zonguldak

Zonguldak'ta bazı sivil toplum kuruluşu üyeleri ve öğrencilerden oluşan grup, IŞİD'in Kobani'ye (Ayn el Arap) saldırılarını protesto etti.

Kent merkezindeki Madenci Anıtı'nın önünde toplanan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri ile üniversite öğrencilerinin açıklaması sırasında gruba tepki gösteren kişi polis ekiplerince uzaklaştırıldı.

Mersin

Tarsus ilçesinde düzenlenen izinsiz gösteride bir okul yakılarak tamamen kullanılmaz hale getirildi.

Önceki gün meydana gelen olaylar sırasında kısmen zarar verilen Tarsus Fen Lisesi, dün gece de göstericilerin saldırısına uğradı. Kapıdaki kalın zincirleri kırarak içeri girdikleri tespit edilen bir grup, giriş kattaki idari odalar ile konferans salonunu yaktı. Çıkan yangından dolayı sınıflar da zarar gördü.

Göstericilerin itfaiye ekiplerinin müdahale etmesine izin vermemesi üzerine okul tamamen kullanılamaz hale geldi.

Okulda incelemeler yapan Tarsus Milli Eğitim Müdürü Ahmet Sefa Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okula geniş çaplı hasar verildiğini ve bu nedenle öğrencilerin geçici olarak başka bir okula nakledildiğini ifade etti.

Devletin güçlü olduğunu ve bu tahribatın üstesinden gelebileceğinin altını çizen Demir, "Öğrencilerimiz mağdur olmayacak. Aileler kaygılanmasın. İlçe genelinde bir sıkıntı yok, tüm okullarda eğitimin sağlıklı şekilde devam ediyor" dedi.

Demir, okulun yüzde 50'ye yakınının direkt tahribata uğradığını diğer bölümlerin ise is ve dumandan etkilendiğini belirterek, "Okulumuz şu an kullanılmaz halde ancak 1 ayda burayı eski haline getireceğiz" diye konuştu.

Adana

İzinsiz gösterilerin yapıldığı mahallede evinin önünde oğlu ile uğradığı silahlı saldırıda ölen 69 yaşındaki babanın cenazesi toprağa verildi.

Merkez Yüreğir ilçesi Çamlıbel Mahallesi'nde yapılan gösterilerde yüzü maskeli kişilerin av tüfeğiyle saldırısı sonucu hayatını kaybeden Ahmet Albay'ın (69) cenazesi Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsinin ardından yakınlarına teslim edildi. Albay'ın cenazesi Yüreğir ilçesindeki Mutlu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Ahmet Albay'ın olayda ağır yaralanan oğlu Veysi Albay'ın (29) tedavisinin ise Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisinde devam ettiği öğrenildi.

Ahmet Albay'ın evine gelen misafirlerini eşi ve çocuklarıyla birlikte kapıda uğurladığı, bu sırada sokaktan geçen yüzü maskeli ve eli silahlı bir grupla aralarında tartışma çıktığı ileri sürüldü. Ahmet Albay ile oğlu Veysel Albay'ın kendilerine ve ailelerine saldırmak için eve girmeye çalışan gruba engel olmak için sokak kapısını kapatıp gruba engel olmaya çalışırken av tüfeğiyle vuruldukları iddia edildi.

Dün, merkez Yüreğir ilçesi Çamlıbel Mahallesi'nde yüzü maskeli kişilerin silahlı saldırısına uğrayan Ahmet Albay (69) hayatını kaybetmiş, oğlu Veysi Albay ise ağır yaralanmıştı.

Van

Çaldıran ilçesinde düzenlenen izinsiz gösterilerde, polise taş atan 7 kişi gözaltına alındı.

İlçede düzenlenen izinsiz gösteri, geç saatlere kadar devam etti.

Hakkari

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde gösteri düzenleyen gruplar, bir okulu ateşe verirken, ilçede bazı esnaf bugün de kepenklerini açmadı.

Şemdinli'de dün gece saatlerine kadar gösteri yapan gruplara, polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulundu.

Cadde ve ara sokaklara barikatlar kuran gruplar, daha sonra Yavuz Sultan Selim İlköğretim Okulu'nu ateşe verdi. İtfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürülen yangından sonra okulun yönetici ve personelleri evrakları tahliye etti.

Esnaftan bazılarının kepenk açmadığı ilçe merkezinde, jandarma ekipleri ise yüksek binalarda güvenlik amacıyla bekletiliyor.

İzmir'de 27 kişi adliyeye sevk edildi

İzmir'de düzenlenen izinsiz gösterilere katıldıkları ve teşvik ettikleri iddiasıyla aralarında HDP İzmir İl Eş Başkanı Cavit Uğur'un da bulunduğu 11'i küçük yaşta 27 kişi adliyeye sevk edildi.

IŞİD'in Kobani'ye (Ayn el Arap) saldırılarını bahane ederek İzmir'in çeşitli ilçelerinde izinsiz gösteri düzenleyen gruplara polisin müdahalesinde gözaltına alınan 11'i çocuk 27 kişinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Gözaltına alınanlar arasındaki HDP İzmir İl Eş Başkanı Uğur'un sosyal medyadaki hesabından eylemlere katılma çağrısı yaptığı ve eyleme katılanları galeyana getirici paylaşımlarda bulunduğu, M.E.T'nin (25) Konak'taki gösterilerde polisin silahını alarak kaçmaya çalıştığı, M.O'nun (21) ise Kadifekale semtindeki Türk bayrağını indirmeye çalıştığı iddia edildi.

Çocuk Şube Müdürlüğü'ndeki yaşları 18'in altında 11 kişi ile Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki 16 kişi İzmir Adliyesi'ne sevk edildi.

Alevi Federasyonları'ndan "sağduyu" çağrısı

Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu ile Alevi Vakıfları Federasyonu, düzenlenen izinsiz gösterilerle ilgili ortak yazılı açıklama yaptı.

IŞİD'in insanlığın ve uygarlığın düşmanı olduğu belirtilen açıklamada, Kobani'nin (Ayn El Arab) 24 gündür IŞİD'e direndiği vurgulandı.

Açıklamada, Kobani'deki feryadı uygar ülkelerin duymak istemediğine işaret edilerek, bu saldırıların sorumlusu ülkelerin, Kobani'nin düşmesini bekledikleri ifade edildi.

Alevi federasyonları olarak inançları ve farklı etnik kimlikleri karşı karşıya getiren bu politikaları tümüyle reddettikleri bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Halkımızı sağduyulu davranmaya, kışkırtıcı eylemlerden uzak durmaya davet ediyor, tercihimizi savaştan yana değil barıştan, saldırganlıktan ve linçten yana değil halkların kardeşliğinden yana yapıyoruz. Çünkü, Aleviler olarak gerici ve faşizan tehlikenin farkındayız. Üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğimizden ve suskun kalmayacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın."

MARDİN

Nusaybin'de KESK bileşenleri üyeleri sendika binası önünden Barış Parkı'na yürüdü. Burada daha da kalabalıklaşan KESK üyeleri, Cumhuriyet Caddesi'nden Suriye'ye açılan Nusaybin Sınır Kapısı'na doğru slogan atarak yürüdü. Kalabalık, Nusaybin Emniyet Müdürlüğü önüne geldiğinde polis grubu durdurdu. Bir süre polis yetkilileri ile KESK üyeleri arasında yapılan görüşmeler olumsuz sonuçlanınca polis, dağıtmak için grup üyelerine tazyikli su sıktı. Grubun dağılmaması üzerine ise Polis uzun namlulu silahla havaya ateş açtı.

Emniyet önündeki KESK birleşenleri bir süre polisle tartıştıktan sonra Emniyet Müdürlüğü binası karşısında açıklama yapılmalarına izin verildi. KESK Platformu sözcüsü Sabri Narman, burada yaptığı konuşmadan sonra grup üyeleri, sloganlar eşliğinde Dörtyol'a yürüyüp dağıldı

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 17:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35