Gözaltında kaybolan köylülerin davası

Şırnak'ta 21 yıl önce gözaltında kaybolan 6 köylüyle ilgili davanın ilk duruşması dün Ankara'da yapıldı. Davanın bir numaralı sanığı Tuğgeneral Mete Sayar, suçlamaları kabul etmedi

Gözaltında kaybolan köylülerin davası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Silopi’nin Görümlü köyünde 21 yıl önce gözaltında kaybedilen altı köylüyle ilgili yargılama dün Ankara başladı. Sanık Tuğgeneral Mete Sayar, savunma yapmak için katıldığı duruşmada suçlamaları kabul etmedi.

Şırnak’ın Silopi ilçesindeki Görümlü köyünde 21 yıl önce gözaltında kaybedilen altı köylüyle ilgili, Tuğgeneral Mete Sayar ve rütbeli askerlerin yargılandığı davanın ilk duruşması bugün Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Dava, “güvenlik gerekçesiyle” olayın gerçekleştiği Şırnak’ta değil Ankara’da görülüyor. Müdahil avukatlar davanın “Şırnak'tan Ankara'ya naklinin hukuka uygun olmadığını ve katil zanlılarını korumaya yönelik olduğunu” söyledi ve naklin kaldırılmasını istedi ancak mahkeme taleplerini kabul etmedi.

METE SAYAR SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Sanık Tuğgeneral Mete Sayar bugün savunma yaptı. Dönemin Şırnak 23.Jandarma Sınır Komutanı Mete Sayar suçlamaları kabul etmedi. Sayar, “görevini yasalar çerçevesinde yerine getirdiğini” belirterek beraat talep etti. Sayar ayrıca, gözaltında kaybedilen köylülerin nüfus kayıtlarında halen yaşıyor olmasını, suçsuzluğuna delil olarak gösterdi: 2004’teki kayıtlara göre, Görümlü köyünün imamı 4 Eylül 1992’de öldü. Diğer beş kişi de halen yaşıyor görünüyor, haklarında hiçbir kayıp ilanı verilmemiş. Sayar, köylerin boşaltılmasıyla ilgili soruyu da “Köylerin boşaltılması talimatı vermedim” diye cevapladı.

GÖZALTINDA KAYBOLDULAR

Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Görümlü (Bespin) beldesinde 14 Haziran 1993’te altı köylünün askerlerce gözaltına alındıktan sonra öldürülmesiyle ilgili, dönemin Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı emekli Tuğgeneral Mete Sayar'ın da aralarında bulunduğu subaylara dava açıldı. Davanın ilk duruşması 5 Kasım’da görüldü. Bu duruşmada, davanın Adalet Bakanlığı’nın kararıyla ve “can güvenliği” gerekçesiyle Ankara’ya taşınmasına karar verildi. Halit Özdemir, Hamdo Şimşek, Hükmet Şimşek, İbrahim Akıl, Mehmet Salih Demirhan ve Şemdin Cülaz’ın gözaltında kaybedilmesiyle ilgili hazırlanan iddianamede, Görümlü beldesi yakınlarında köylere baskın yapılarak 13 kişinin gözaltına alındığı ve aralarında çocukların da bulunduğu altı kişinin öldürüldüğü belirtildi. Köylülerin evleri de yakılmıştı. Öldürülen köylüler de bilinmeyen bir yere gömüldü. Cenazeleri halen kayıp. Olayla ilgili soruşturma, “Köylüler PKK’ye katıldı” denilerek kapatılmıştı.

Davayla ilgili bir tuğgeneral, bir albay, bir yüzbaşı, bir üsteğmen ve bir teğmen tutuksuz olarak yargılanıyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2014, 17:39
banner53
YORUM EKLE

banner39