'Gözaltında öldürülen köylüler'in davası başladı

Muş'ta 20 yıl önce, gözaltına alındıktan 13 gün sonra kurşuna dizilerek öldürüldükleri iddia edilen 4 kişi için açılan davanın ilk duruşması görüldü

'Gözaltında öldürülen köylüler'in davası başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Muş’ta 1993'te gözaltına alındıktan sonra öldürülmüş olarak bulunan kanaat önderi Mehmet Emin Bingöl ile köylüler Mahmut Acar, Ali Can Öner ve Yakup Tetik olayı ile ilgili olarak açılan dava Van 6. Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

Van 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmaya sanık Kurt ile müdahil ailelerin avutları ve yakınları katıldı.

Sanık olarak yargılanan dönemin Muş Jandarma Alay Komutanı olduğu belirtilen Naim Kurt'un "Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak, birden fazla kişiyi aynı sebeple ve taammüden öldürme, halkı isyana ve birbirini öldürmeye teşebbüs" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 25 yıl hapsi isteniyor.

Davanın ilk duruşmasında Naim Kurt kendisine yöneltilen tüm sorulara "hatırlamıyorum" cevabını verdi.

Muş Baro Başkanı ve ailelerin avukatı Feridun Taş gazetecilere yaptığı açıklamada, 6 Kasım 1993'te kanaat önderi Mehmet Emin Bingöl, Mahmut Acar, Alican Öner ve Yakup Tetik için dava açıldığını belirti.

23 Ekim 1993'te Bingöl'ün jandarmanın düzenlediği operasyonla köyündeki evinden alındığını, 13 gün gözaltında bekletildiğini, dönemin belediye başkanı ve milletvekillerinin girişimlerine rağmen serbest bırakılmadığını öne süren Taş, 6 Kasım 1993'te Bingöl ve 3 köylünün cesetlerinin Murat Köprüsü yakınlarında bulunduğunu savundu.

Taş, aradan geçen zaman nedeniyle dosyanın zaman aşımına uğrama ihtimalini göz önünde bulunduran savcılık tarafından dönemin Jandarma Alay Komutanı Naim Kurt hakkında dava açıldığını ifade ederek, Van 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasına katılan sanık Kurt'un belirtilen tarihlerde Muş Alay Komutanı yardımcısı olduğunu, kendisine yöneltilen tüm sorulara "hatırlamıyorum" cevabını verdiğini bildirdi.

Duruşmada dönemin Başbakanı Tansu Çiller'in de tanık olarak dinlenmesini talep ettiklerini ifade eden Taş, dava ile ilgili gelecek duruşmalarda da farklı talepleri olacağını kaydetti.

Babasının ölümünden 20 yıl sonra dava açılmasının olumlu bir gelişme olduğunu belirten Bingöl'ün oğlu Abdulnasır Binöl ise "Çözüm sürecinin başlamasıyla 20 yıl aradan sonra dava açılması bizleri umutlandırmıştır. En büyük temennimiz faillerin bulunmasıdır. Daha önce müracaat etmemize rağmen dava açılmamıştı" dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2014, 14:48
banner53
YORUM EKLE

banner39