banner39

Gözaltındaki askerlerin ifade işlemi başladı

MİT'e ait tırların durdurulmasıyla ilgili gözaltına alınan aralarında bir jandarma yarbay, binbaşı, yüzbaşı, üsteğmen ve astsubayın da olduğu 9 kişinin ifadeleri alınmaya başlandı

Güncel 16.05.2015, 14:06 16.05.2015, 14:36
Gözaltındaki askerlerin ifade işlemi başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kamuoyunda "Selam Tevhid" olarak bilinen "Sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü" soruşturmasında, Adana ve Hatay'da Ocak 2014'te MİT'e ait tırların durdurulmasıyla ilgili gözaltına alınan aralarında bir jandarma yarbay, binbaşı, yüzbaşı, üsteğmen ve astsubayın da bulunduğu 9 kişinin savcılıkça ifadeleri alınmaya başlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, ''yasa dışı dinleme, casusluk, özel hayatın gizliliğini ihlal, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi, resmi belgede sahtecilik, terör örgütü kurmak, yönetmek, üyesi olmak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs ve casusluk'' iddiasıyla ''Paralel Yapı"ya yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, Adana ve Hatay'da Ocak 2014'te MİT'e ait tırların durdurulmasına ilişkin gözaltına 9 şüpheli, Dolmabahçe'deki Boğaz Batısı Askeri İnzibat Bölge Komutanlığı Beşiktaş Kışlası'na götürüldü.

Soruşturma kapsamında aranan 1 şüphelinin ise gün içerisinde teslim olacağı belirtildi.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısı kışlaya giderek, aralarında bir jandarma yarbay, binbaşı, yüzbaşı, üsteğmen ve astsubayın da bulunduğu 9 kişinin ifadesini almaya başladı. İfade işlemine, iki savcının da eşlik ettiği öğrenildi.

Şüpheliler hakkında "terör örgütüne üye olmak, terör örgütünün faaliyeti kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs, siyasi ve askeri casusluk'' suçlarından gözaltı ve yakalama kararı çıkartılmıştı.

NE OLMUŞTU ?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca daha önce yürütülen ve takipsizlik kararı verilen ''Sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü'' soruşturmasında usulsüzlükler yapıldığı iddialarına ilişkin 22 Temmuz'da gerçekleştirilen operasyonda, aralarında eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün'ün de olduğu 11 emniyet görevlisi tutuklanmıştı.

Soruşturmayı genişleten savcılık, yeni deliller doğrultusunda Şubat 2015'te düzenlenen ikinci operasyonda, ''terör örgütü kurmak ve yönetmek', "kurulan örgüte üye olmak", "terör örgütünün faaliyeti kapsamında siyasal veya askeri casusluk", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs'' suçlarından 29 polis hakkında gözaltı kararı vermişti. Operasyonda gözaltına alınan 21 kişiden 17'si çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı. Bu operasyonda Fetullah Gülen ve Emre Uslu hakkında da tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmıştı.

Soruşturma kapsamında elde edilen yeni deliller doğrultusunda, Adana ve Hatay'da Ocak 2014'te MİT'e ait tırların durdurulmasının ''Selam Tevhid'' dosyası kapsamında yapıldığının tespiti üzerine, 5 Nisan 2015'te başlatılan üçüncü operasyonda aralarında yarbay ve binbaşıların da bulunduğu 19 kişi tutuklanmıştı.

Söz konusu soruşturma kapsamında yapılan 3 ayrı operasyonda 47 tutuklu bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?