banner39

Gözaltındaki polislere yöneltilen suçlama

İstanbul'da gözaltına alınarak tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilen polislerden ikisi, "Emre Uslu'nun talimatıyla hareket etmek"le suçlanıyor

Güncel 18.04.2015, 12:52 18.04.2015, 13:20
Gözaltındaki polislere yöneltilen suçlama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilen polislerden ikisi Gazeteci Emre Uslu'nun talebiyle hareket etmekle suçlanıyor.

Star Gazetesi'nin iddiasına göre, Emre Uslu’nun talebiyle harekete geçtiği iddia edilen İstanbul eski Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç, onlarca gazeteciyi dinlemeye aldı. Dosyaya müşteki olarak yazdığı Ekrem Dumanlı’nın ‘şikayetçi’ ifadesini de AVM’de buluşarak aldı.

İddiaya göre Ardıç, onlarca gazeteci hakkında suç örgütü kapsamında dinleme kararı çıkarttırıp e-maillerine kadar takip etti.

Habere göre; Emre Uslu, 05.07.2013’te medyagündem.com sitesindeki bir yazı nedeniyle Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikâyet dilekçesi verdi. Uslu’nun dilekçesi üzerine harekete geçen Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü dosyayla ilgisi olmadığı halde 23.11.2013 tarihinde Bülent Keneş ve 27.11.2013 tarihinde Celil Sağır’ı müşteki olarak dinledi.

Soruşturma Savcısı Ömer Solmaz ise soruşturmayı genişletmek için bir tutanak hazırladı. Savcı Solmaz ‘medyagündem.com internet sitesinin yayın içerikleri kontrol edildiğinde haber yapma yerine sadece müşteki Emrullah Uslu’nun değil, belli bir düşünce sahibi kişilerin sürekli ve sistemli bir şekilde aşağılandığı’nı belirterek polisten tüm site içeriğinin Kasım 2013 tarihi itibariyle HTTrackWebsiteCopier programıyla çekilerek DVD’ye kaydedilmesini istedi.

Bunun üzerine Nazmi Ardıç’ın başında bulunduğu Organize Suçlarla Mücadele Şube 29.11.2013’te harekete geçti. 03.12.2013 yine dosyayla her hangi bir ilgi olmadığı halde Ekrem Dumanlı ve Abdulkerim Balcı’nın ifadeleri eklendi. Organize şube şüpheli sıfatıyla gazeteciler Esat Burak Uzundere, Seyfettin Mut, Hikmet Gök, Mustafa Yüce, Tutkun Akbaş ve Ramazan Satılmış’ın telefonlarının dinlenmesi ve mail takiplerinin yapılması için 06.12.2013 tarihinde Anadolu 26. Sulh Ceza Mahkemesinden dinleme karar çıkarttırdı.

Polisler, dosya ile ilgisi olmadığı halde Ekrem Dumanlı, Bülent Keneş, Celil Sağır, Abdülkerim Balcı'yı müşteki olarak olaya dahil etmekle suçlanıyor.

27 POLİSİN TUTUKLANMASI İSTENİYOR

İstanbul merkezli çok sayıda ilde ''paralel yapı iddiaları''na yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan 29 polisten 27'si tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. 

İstanbul Cumuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında "suç örgütü kurmak", "örgüt üyesi olmak", "siyasal casusluk", "resmi evrakta sahtecilik", "kişisel verileri usulsüz kaydetme" ve "bilgisayar verilerini silme" suçlarından gözaltına alınan 27 şüpheli polisin emniyette savcılıkça alınan ifadeleri tamamlandı.

İKİ POLİSİN İŞLEMLERİ İSE SÜRÜYOR

Eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç ve komiser Ali Kavlak'ın ise emniyetteki işlemleri sona erdi.

Ardıç ve Kavlak'ın ise savcılıkça ifadelerinin alınmasına adliyede devam edilecek.

 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?