Gül'den akademisyen ihraçlarına tepki

Abdullah Gül, KHK ile akademisyenlerin ihraç edilmesinde de vicdan ve adaletle bağdaşmayan durumlar olduğunu söyledi

Gül'den akademisyen ihraçlarına tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye'de yaşanan gelişmelere ilişkin, "Önce tabii çok sayıda şehitlerimiz var. Bu hepimizi derinden üzüyor ve hepsine Allah'tan rahmet dilerim. Bütün ailelerinin acılarını hep beraber paylaşırız. Ümit ederim ki dua ederiz ki yeni bu tip üzücü olaylar olmaz." dedi. Gül, akademisyenlerin ihraç edilmesinde de vicdan ve adaletle bağdaşmayan durumlar olduğunu söyledi.

Gül, Cemal Reşit Rey Konser Salonunda Zeynep Aslı Türkeli'nin "Kasdım Budur Şehre Varam / Feryad ü Figan Koparam" resim sergisinin açılışına katıldı. 

Açılışın ardından Gül, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. 

Suriye'de şehit verildiğini ve Kremlin sözcüsünün de açıklama yaptığını ifade eden bir gazetecinin, bu konudaki görüşünü sorması üzerine Gül, şunları söyledi:

"Önce tabii çok sayıda şehitlerimiz var. Bu hepimizi derinden üzüyor ve hepsine Allah'tan rahmet dilerim. Bütün ailelerinin acılarını hep beraber paylaşırız. Çok üzücü, şüphesiz ki hiç kimsenin ağzının tadı kalmıyor şehitleri görünce. Ümit ederim ki dua ederiz ki yeni bu tip üzücü olaylar olmaz. Tabii söylediğiniz kısım, teknik kısım. Onu bilemem. Şu anda memleketi yöneten arkadaşlar, sorumlular görevlerinin başında olan kişiler. Onların bileceği bir şey ama bu bataklıklardan bir an önce, sakin bir şekilde, emin bir şekilde sıyrılmayı tavsiye ederim."

"Referandum sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna cevap vermeyen Gül, Kanun Hükmünde Kararnameyle bazı akademisyenlerin üniversitelerden ihraç edilmesini üzüntüyle takip ettiğini dile getirdi.

Abdullah Gül, şunları kaydetti:

"Hem vicdanla hem de adaletle bağdaşmayan birçok durumlar görüyorum bu Kanun Hükmünde Kararnamelerle görevlerine son verilenlerle ilgili. Özellikle bilim dünyasında, üniversitelerde bu işin biraz sıklaşması çok rahatsız edici ve çok vicdan yaralayıcı. Hatırlıyorum, 12 Eylül'de güvenlik soruşturmaları vardı ve üniversitede hocaydım. Güvenlik soruşturmasından dolayı üniversiteden ayrılıp yurt dışına gitmek durumunda kalmıştım. 28 Şubat döneminde olanları da herkes bilir. Dolayısıyla bu tip vicdanlara ve adalete ters gelen konuları, bunları çok rahatsız edici görüyorum. Ümit ederim ki süratle düzeltilir bunlar."

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2017, 16:51
banner53
YORUM EKLE

banner39