banner39

Gülen hakkında dört tutuklama kararı

Üç davada sanık, 5 soruşturmada da şüpheli olarak yer alan Gülen'in, 4 kez yokluğunda tutuklama kararı çıkarıldı, 4 kez de kırmızı bülten ile aranması talep edildi.

Güncel 05.01.2016, 13:09 05.01.2016, 13:09
Gülen hakkında dört tutuklama kararı

Türkiye genelinde 'paralel yapılanma iddiası'na ilişkin yürütülen soruşturmalar kapsamında 3 davada sanık, 5 soruşturmada da şüpheli olarak yer alan Fethullah Gülen'in, 4 kez yokluğunda tutuklama kararı çıkarıldı, 4 kez de kırmızı bülten ile aranması talep edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca,yürütülen üç soruşturmada, bir numaralı sanık olan Gülen hakkındaki ilk dava, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, "Tahşiyeciler"e kumpas kurduğu iddiasıyla açıldı.

Mahkeme, "kaçak olması, kuvvetli suç şüphesi varlığını gösteren ve saklanacağı şüphesi uyandıran somut olguların bulunması, suçların vasıf ve mahiyeti ile adli kontrol tedbiri kararının yetersiz kalması" gerekçeleriyle Gülen'in yokluğunda tutuklanmasına karar verdi, Interpol aracılığıyla kırmızı bülten çıkarılması için Adalet Bakanlığı'na yazı yazdı.

Gülen'in "silahlı terör örgütünü yönetme", zincirleme şekilde "resmi belgede sahtecilik" ve zincirleme şekilde "delil uydurarak iftirada bulunma" suçlarından 21 yıl 9 ay ila 55 yıl arasında hapisle cezalandırılması istendi.

İKİNCİ TUTUKLAMA KARARI

Gülen hakkında ikinci dava ise, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, "Takipsizlikle sonuçlanan 25 Aralık soruşturmasında usulsüzlükler yaptığı ve şüphelilere kumpas kurarak darbeye teşebbüs ettiği" iddiasıyla açıldı.

ÜÇÜNCÜ KARAR

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, "Selam Tevhid'de kumpas" soruşturması kapsamında 55'i tutuklu 122 kişinin yer aldığı iddianameyi kabul etmesiyle Gülen hakkında üçüncü kez dava açıldı.

Gülen'in, bu davada da ''Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.  

DÖRDÜNCÜ SORUŞTURMA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından İstanbul'da 23'ü tutuklu 143 sanık hakkında hazırlanan diğer iddianame, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

Savcılık, Gülen ile birlikte aralarında sivillerin de bulunduğu 31 şüpheli hakkındaki dosyayı ayırarak, yetkisizlik kararıyla Gülen'in de şüpheli olarak bulunduğu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen ana soruşturma dosyasına gönderdi.

ANA SORUŞTURMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın ana soruşturma kapsamında yapılan ilk operasyonda, Gülen'in de arasında bulunduğu 61 şüpheli hakkında yokluğunda tutuklama kararı çıkartıldı.

İZMİR'DE YAKALAMA KARARI

Fethullah Gülen, İzmir Cumhuriyet Savcılığı'nca, Gülen'in yönlendirmesi ve talimatları doğrultusunda "İzmir Askeri Casusluk Davası"na ilişkin soruşturma sürecinde, taraflı ve kasıtlı usulsüzlükler yapıldığı, bu davanın şüphelilerinin kamuoyunda itibarsızlaştırılarak devlet bürokrasisinden ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nden tasfiyesinin amaçlandığı yönündeki iddialar üzerine yapılan operasyonda da bir numaralı firari şüpheli olarak yer alıyor.

DİĞER SORUŞTURMALAR

Fethullah Gülen, Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturmada da, "bir numaralı şüpheli" olarak aranıyor.

Gülen hakkında 3 ayrı dava ile İzmir'deki soruşturma kapsamında istenilen "kırmızı bülten" süreci ise devam ediyor. İstanbul 13. ve 14. ağır ceza mahkemeleri ile İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Gülen'in kırmızı bülten ile aranmasına ilişkin yazıları Adalet Bakanlığı'na ulaştı.

 

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?