banner39

Gülen'den NYT'de Türkiye şikayeti

Fethullah Gülen, NYT'deki yazısında siyasi bir faaliyetleri olmadığını iddia ederek cemaatin yolsuzluk ve otoriterleşmeye karşı çıktığı için hedef alındığını savundu

Güncel 03.02.2015, 16:15 03.02.2015, 16:22
Gülen'den NYT'de Türkiye şikayeti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fethullah Gülen, ABD'nin etkili gazetelerinden New York Times'da yer alan son yazısında Türkiye'yi ve Ak Parti hükümetini şikayet etti.

Türkiye'nin demokrasi, insan hakları, cinsiyet eşitliği, AB adaylığı ve Kürtler'in hakları gibi konulardaki kazanımlarının "son bir kaç yılda tersine döndüğünü" savunan Gülen, bu durumdan "seçim kazandığı için kendini mutlak güç gibi gören" AK Parti hükümetlerini sorumlu tuttu.

Yazısında son operasyonlara da vurgu yapan Gülen, özellikle Zaman ve Samanyolu’nun yöneticilerinin gözaltına alınmasını medyaya taciz olarak nitelendiriyor ve yaşananların "totalitarizme doğru bir gidiş" olduğunu savunuyor.

Türkiye'nin "Ortadoğu'da güvenilirliğini kaybettiğini" ve "Batı'ya yabancılaştığını" öne süren Gülen, Türkiye'deki bazı din alimlerinin de iktidarın baskılarına gerekçeler bulduğunu ya da sessiz kaldığını iddia etti.

Yazısında "50 yıldır parçası olduğunu" söylediği cemaatin "dinler arası diyalog, toplum hizmeti, eğitim faaliyetlerine" dikkat çeken Gülen, hareketin "hiçbir siyasi amacı olmadığı" iddiasını bir kez daha tekrarladı. Kendisinin de "barış, karşılıklı saygı ve fedakarlık ve dinler arası diyalog" için vaazlar verdiğini kaydeden Gülen, AB üyeliğini hedefleyen AK Parti'ye ilk zamanlar destek verdiklerini, "yolsuzluk ve otoriterleşme" karşıtı söylemleri yüzünden hedef olduklarını ileri sürdü.

Gülen, cemaatinin "tek kurban" olmadığını iddia ederken, diğerleri arasında "barışçı çevre protestocuları, Kürtler, Aleviler, gayrimüslim vatandaşlar ve iktidarla uyumlu olmayan bazı Sünni Müslüman grupları" saydı.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?