banner39

Gülnara Kerimova zehirlenerek öldürüldü iddiası

Özbekistan'ın geçtiğimiz günlerde ölen İslam Kerimov'un yolsuzluk suçlarından dolayı ev hapsinde tutulan kızı Gülnara'nın bu ay başında zehirlenerek öldürüldüğü iddia ediliyor

Güncel 23.11.2016, 10:16 23.11.2016, 12:06
Gülnara Kerimova zehirlenerek öldürüldü iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Orta Asya haberlerini yayınlayan Centre1.com sayfası Özbekistan'ın eski Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un büyük kızı Gülnara Kerimova’nın 5 Kasım'da zehirlenerek öldürüldüğünü iddia etti.

Sayfa yönetmeni gazeteci Galima Buharbaeva’nın bildirdiğine göre, haber Özbek Milli Güvenlik İstihbarat Servisindeki bir kaynaktan alındı.

Gazeteye konuşan kaynak, Gülnara Kerimova (44 ) zehirlendi ve 5 Kasım'da vefat etti. İddiaya göre, Gülnara aynı gün Taşkent’teki Minar mezarlığına defnedildi.

İngiliz Daily Mail gazetesinde "Özbek milyarder kraliçe zehirlendi" adında bir makale yayımlandı. Ancak, BBC Özbek hizmetinin Taşkent’teki kaynakları bu haberi henüz doğrulamadı.

Sosyal medya Facebook ağındaki "Deti Karimova" (Kerimov’un çocukları) sayfası bu iddiaları yalanladı.

Gülnara Kerimova babası hayatta iken, yurtiçinde ve dışında yaptığı yüzlerce milyon dolarlık yolsuzluklardan dolayı ev hapsine konulmuştu. Babasının defin törenine katılma izni verilmemişti.

Özbek muhaliflerin iddiasına göre, Gülnara ülke istihbaratı tarafından yönetimdeki rejimin tüm sırlarını bildiği için toplumdan izole edildi. Onun ölüm haberinin de bu belirsizliği gidermek için yayınlandığı öne sürüldü.

 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?