banner15

Gültan Kışanak hakkında 28 ayrı suçlama

Gözaltına alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak hakkında 5 yılda işlediği iddia edilen 28 ayrı suçtan soruşturma yürütülüyor.

Gültan Kışanak hakkında 28 ayrı suçlama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan yürütülen soruşturma kapsamında dün akşam gözaltına alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile "devletin egemenliği altındaki topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik" suçtan dolayı gözaltına alınan DBP'li Belediye Meclis Üyesi Fırat Anlı'nın emniyetteki işlemleri devam ediyor.

Kışanak hakkında 5 yılda işlediği iddia edilen 28 ayrı suçtan soruşturma yürütülürken, bu suçlar arasında PKK/KCK'nın çağrısı ve talimatları üzerine yasa dışı toplantı, gösteri ve yürüyüşlere katılması, konuşmalarında PKK'nın cebir ve şiddet eylemlerini meşru göstermesi de yer alıyor.

NEVRUZ'DA TERÖR VE ŞİDDET EYLEMLERİNE TEŞVİK SUÇU

Soruşturmada, 21 Mart'ta Bağlar ilçesi Nevruz Parkı'nda düzenlenen etkinlikte Kışanak ve Anlı'nın örgütsel içeriği bulunan sinevizyon gösteriminin yapıldığı platformdan alanda bulunan kitleye hitaben PKK/KCK ideolojisi doğrultusunda sözde "öz yönetim" ortamının oluşması yönünde çağrıda bulundukları belirtiliyor.

Etkinlikte konuşan Kışanak ve Anlı'nın, Abdullah Öcalan'ın muhatap alınması, aksi halde terör eylemlerinin son bulmayacağı yönündeki ifadeleri ile sözde "öz yönetim" ilanının ardından bölgede PKK'lılar tarafından gerçekleştirilen saldırıları "direniş" olarak nitelendirerek terör ve şiddet eylemlerini teşvik ettikleri öne sürülüyor.

PKK MEZARLIĞINI BELEDİYE İMKANLARIYLA YAPTIRDI

Soruşturmada, PKK/KCK'nın amacı ve talimatları doğrultusunda Anlı'nın denetimlerini yaptığı PKK'lı mezarlığının bulunduğu bölgeye güvenlik güçlerince düzenlenen, bir askerin şehit düştüğü "Bayrak-5 Şehit Uzman Çavuş Ökkeş Korkmaz Operasyonunda inşaat alanında teröristlerce tuzaklandığı tespit edilen 31 el yapımı patlayıcıdan 28'inin güvenlik güçlerince kontrollü olarak infilak ettirildiği, operasyonda 3 el yapımı patlayıcının PKK'lılar tarafından güvenlik güçlerine karşı patlatıldığı kaydediliyor.

Firari 6 kişinin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2016, 20:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35