Güneydoğu'da yeni güvenlik yapılanması

Başbakan Davutoğlu ziyaret için gittiği İngiltere'de ülkenin doğusunda devam eden operasyonlarla ilgili soruları cevapladı. Hakkari ve Şırnak'ın il sınırları değişmeden merkezinin değişmesi için çalışmaları başlattıklarını söyledi

Güneydoğu'da yeni güvenlik yapılanması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Londra'da düzenlediği basın toplantısında, terör örgütüne yönelik operasyonların tamamlandığı ilçelerde, bundan sonra atılacak adımlar ve rehabilitasyon konusunda genel perspektif çalışması yaptıklarını söyledi.

OPERASYONLAR TAMAMLANDI

"Tek tek münferit bazı şeyler olabilir ama Silopi'deki bütün çukurlar kapatıldı, bütün barikatlar kaldırıldı. Zaten talimatımız da buydu. Hiçbir ilçede, hiçbir yerleşim yerinde barikat, çukur olmayacak. Silopi'de bu sağlandı, operasyon bu bağlamda başarıyla tamamlandı. Operasyon esnasında güvenlik görevlilerimiz son derece iyi bir koordinasyon yürütüyorlar. Şimdi mesela Silopi'de birkaç gün daha, sokağa çıkma yasağı kalkacak ancak akşamleyin belli saatlerde uygulanacak. Bir kere Silopi'de bütün mahallelerinde, sokaklarında güvenliği sağlayacak yeni bir güvenlik yapılanmasına gideceğiz."

İL MERKEZİ DEĞİŞİKLİKLERİ

Hakkari ve Şırnak il merkezlerinin, doğal gelişim anlamında uygun bir topografyada olmadığını vurgulayan Davutoğlu, "Buna mukabil Yüksekova ve Cizre daha düz arazide. Havaalanı da Yüksekova'da olduğu için Hakkari il sınırı değişmeden il merkezlerinin değişmesi, Hakkari ve Şırnak'ın herhangi bir şey kaybetmeden bunun yapılması için bir çaba ve çalışma yürüteceğiz" dedi.

ANAYASA UZLAŞMA KONSEYİ

Davutoğlu, Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyelerine ilişkin soruya, "Ben Türkiye'den, çok yoğun bir hafta sonundan sonra ayrıldım. Kamuoyumuzla paylaşamamıştık. Ama zaten isimler zihnimizde bu anlamda berraktı. Biraz önce arkadaşlara da tebliğ ettim hangi isimler olacağını. Cemil Çiçek, Ahmet İyimaya ve Abdülhamit Gül" diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 12:34
banner53
YORUM EKLE

banner39