Gurbetçiler Türkiye'ye akın etti

Türkiye'nin Kapıkule, Hamzabeyli ve İpsala sınır Kapısı'ndan son 24 saatte Türkiye’ye 6 bin araçla yaklaşık 30 bin kişi giriş yaptı

Gurbetçiler Türkiye'ye akın etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa’daki Türk işçilerin yaz tatillerini geçirmek için Türkiye'ye gelişleri Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Kapıkule, Hamzabeyli ve İpsala Sınır Kapısı’ndaki yoğunluğu arttırdı. Gümrük personelinin tüm izinleri kaldırılırken, son 24 saatte Türkiye’ye 6 bin araçla yaklaşık 30 bin kişi giriş yaptı.

Avrupa’daki Türk işçilerinin yaz tatillerini geçirmek için Türkiye’ye girişleri başladı. Karayolunu tercih ederek Bulgaristan sınırındaki Kapıkule, Hamzabeyli Sınır Kapısı ile Yunanistan’a açılan İpsala Sınır Kapısı’ndaki yoğunluğu arttırdı. Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın, alınan tedbirler sayesinde uzun kuyruklar oluşmadan Türk işçilerini kolaylıkla Türkiye’ye girişlerinin yapıldığını söyledi.

Türkiye’ye girecek her araç için gümrük, pasaport ve bagaj kontrolünün yaklaşık 6 dakika sürdüğünü ifade eden Yalçın, Türk işçilerinin Avrupa’nın çeşitli yerlerinden yoğun olarak gelmeye başladığını söyledi. Yalçın, şöyle konuştu:

"Gelenlerin sayısı her yıl yaklaşık yüzde 10 oranında artış gösteriyor. Aldığımız tedbirlerle Türk işçileri beklemeden, gümrük işlemleri, pasaport ve arama süresi 6 dakikadır. En kısa sürede Türkiye’ye girişlerini yapmaya çalışıyoruz. Kapıkule’de 12 peron açık, personel izinlerini kaldırdık. Hızlı bir trafiğe rağmen kuyruk olmuyor. Diğer ülkeleri de bu konuda uyarmıştık, herhangi bir sıkıntı yok. Gelecek olan işçilerimiz Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü internet sitesinden (trakya.gtb.gov.tr) gümrük sahalarımızda canlı kameralara bakarak yoğunluğu görebilirler."

45 GÜNDE 2 MİLYON KİŞİ BEKLENİYOR

Türkiye’ye karayoluyla gelecek olanların 45 gün içerisinde 450 bin araçla 2 milyon kişiyi aşması bekleniyor. Yoğunluğun başladığı sınır kapılarından son 24 saatte yaklaşık 5 bin araçla gelen 30 bin kişinin giriş işlemi yapıldı. Türk işçileri geçtiğimiz yıl yaşanan sıkıntıların bu yıl yaşanmadığını ve diğer ülkelerden de kolaylıkla geçtiklerini ifade etti. Avrupa ülkelerinde yaşayan ve Ramazan Bayramı'nı Türkiye'de geçirmek isteyen gurbetçiler, Kapıkule Sınır Kapısı'ndan yurda giriş yapmaya başladı.

Bulgaristan'ın Kaptan Anderevo Sınır Kapısı'ndan geçerek Kapıkule Sınır Kapısı'na gelen gurbetçiler, yurda giriş işlemlerini kısa sürede gerçekleştirdi.

Bazı gurbetçiler, gümrüksüz satış mağazalarının bulunduğu alanlarda ve araç park alanında mola vererek vakit geçirdi.

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın, gurbetçilerin yurda giriş işlemlerini inceledikten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, gurbetçilerin temmuz ayının ilk haftasından itibaren yoğun şekilde gelmeye başladığını söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2015, 15:57
banner53
YORUM EKLE

banner39