banner39

Gürsel Tekin torpilli askerlik yapmış

Bedellileri yeniden askere alacağını açıklayan Gürsel Tekin, önce askerden kaçtığını, sonraki gidişinde ise torpille İstanbul'a geldiğini söylemişti

Güncel 18.08.2015, 15:56 18.08.2015, 16:26
Gürsel Tekin torpilli askerlik yapmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bedelli askerlik uygulamasından yararlananları askere gönderecekleri yönündeki açıklaması ile gündeme gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in askerlik döneminde siyasi bağlantılarını kullanarak torpil yaptırdığı biliniyor.

Tekin, 5 Nisan 2009 tarihli Vatan Pazar ekinde yayımlanan röportajında çok tozlu diye askerden nasıl kaçtığını, babasının ısrarı üzerine tekrar askere gittiğinde ise siyasi bağlantılarını kullanarak askerliğini İstanbul Kuleli Askeri Lisesi’nde yaptığını anlatıyor.

Söz konusu röportajda Gürsel Tekin, torpil hadisesini şöyle anlatıyor:

“Asker olma zamanım geldi. Acemilik Manisa’ya çıktı. Gittim. İçeri girdim, teslim olacağım, etraf nasıl toz toprak, çadırlar kurmuşlar falan. Geri dönmeye karar verdim. Hiç yapmayacağım bir şeyi yaptım. Çantamı aldım, çıktım. Nizamiyede sorarlarsa da ‘Sigara almaya çıkıyorum’ diyeceğim diye plan yaptım. Sormadılar da. Otobüse bindim, İstanbul’a geri geldim. Gece eve geldim kapıyı çaldım. Rahmetli babam şok oldu. Sinirlendi, kızdı. ‘Olur mu toz toprak, bu ne demek’ dedi. Bir hafta sonra gidip tekrar başvurdum. Bakaya düştüğü için Isparta çıktı. Sabah Isparta’da indim, elimde Cumhuriyet gazetesi, akşamüzeri dört gibi teslim olacağım, çay içmeye bir yere oturdum, kafamı bir kaldırdım kocaman SODEP il merkezi yazıyor. Buraya uğrayayım dedim. Sabah 10 oldu artık. Odacı kapıyı açtı. Çay ikram etti. Sohbet etmeye başladık. Dedi ki ‘İl başkanımız emekli albaydır, 40. piyade alay komutanıyla her akşam beraberdir.’ ‘Faydası olur mu’ dedim. ‘Olmaz mı’ dedi. Bir iki saat sonra il sekreteri geldi. Sohbet ettik. Sonra başkan geldi. Beni çağırdı. Sorular sordu. Sonra alay komutanını aradı. ‘Aile dostumun çocuğudur, sana gönderiyorum’ dedi. Ben gittim. Kapıdan beni aldılar, özel giydirdiler. Alay komutanın postası oldum. 23 gün sonra özel dağıtım geldi bana. Ankara Gazi Orduevi’ne. Ben memnun olmadım tabii, İstanbul’a gitmek istiyorum. İl başkanını aradım. ‘Ben yaptırdım’ dedi. ‘Ben İstanbul Fenerbahçe Orduevi istiyorum’ dedim. Ankara’ya gitmedim. Dağıtım günü geldi. 3 bin kişi dizildik, okunuyor. Diyarbakır, Kıbrıs, Urfa... ‘Eyvah’ dedim. ‘Gürsel Tekin Kuleli Askeri Lisesi İstanbul’ deyince, herkesin dönüp bana bir bakışı var. Geldim Kuleli’ye. Komutanım Yaşar Büyükanıt. Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’ın askeriyim ben. Erdal İnönü’yle mektuplaşıyordum askerken. Mektuplar okunuyor tabii. Büyükanıt merak etmiş, ‘Kim bu’ demiş, ‘Komutanım ben siyasetçiyim’ dedim. İyidir aramız. İl başkanı olduğumda ilk Büyükanıt aramıştı kutlamak için.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?